دم است

دم اسب از جمله گیاهان دارویی است که از قدیم در اروپا و چین بکار می‌رفته‌است. درکتب طب سنتی با نام‌های «ذنب الخیل» و «ذنب الفرس» از آن نامبرده شده‌است. به فرانسوی آن را Prele des Queue do cheval , Queue do renard , champs , Bottle brush Equisetum می‌نامند. گیاهی است از تیره Equisetaceae نام علمی آن Equisetum arvense L. می‌باشد. دم اسب چون دارای مقدار زیادی سیلیس می‌باشد بنام سیلیس Silica نیز معروف است. دم اسب گیاهی علفی، دائمی، بند بند و ریزوم دار است و ریزوم آن حامل دو نوع ساقه هوایی است: ساقه‌ای که به رنگ قرمز است و در اوایل بهار ظاهر می‌شود و ساقه دیگری که به رنگ سبز است و نازا می‌باشد و بعد از ساقه قرمز رشد می‌کند. مصرف طبی دم اسب به ساقه سبز آن محدود می‌شود.به‌طور کلی گیاهان جنس دم اسب از گیاهان بی گل و نهانزادان آونددار چند ساله هستند. همه آن‌ها دارای برگهای کوچک رشد نکرده می‌باشند به طوری که ساقه هوایی آن‌ها ظاهراً بدون برگ است ولی وقتی خوب دقت شود در گره‌ها و بندهای متعددی که ساقه دارد برگهای رشد نکرده‌ای به صورت فلس‌های کوچک سیلیسی و لخت دیده می‌شود. دم اسب دو نوع ساقه هوایی دارد، ساقه‌های بارور که در اوایل بهار ظاهر می‌شوند و رنگ آن‌ها قرمز بدون سبزینه و دیگری ساقه‌های نازا که پس از آن ظاهر می‌شوند و رنگ آن سبز و کمی قطورتر است.وجود مقادیر زیاد ترکیبات سیلیس در این گیاه موجب شده تا ساقه‌های آن زبر و خشن باشد. از اینرو از دیرباز، برای تمیز کردن ظروف آشپزخانه و حتی تراشیدن زبری‌های چوب، از ساقه‌های آن استفاده می‌شده‌است.
گیاه دم اسب دارای ساقه زیرزمینی بسیار دراز، افقی و بندبند است و در هر بند تورمی غده‌ای شکل دیده می‌شود و ریشک‌های آن که بر ساقه زیرزمینی اتصال دارند در خاک فرورفته‌اند. دم اسب از علف‌های هرز لجوج و مبرم است که معمولاً در نقاط مرطوب در جوی‌ها و باتلاقها می‌روید. بلندی آن ۶۰–۵۰ سانتی‌متر است و در طب سنتی از ساقه‌های نازای گیاه که سبزرنگ و قطورتر است به عنوان دارو استفاده می‌شود. این گیاه در اروپا و آسیا انتشار دارد. در فرانسه و برخی کشورهای اروپایی از داروهای مورد توجه‌است. در هند در ارتفاعات هیمالیا و در ایران در مناطق شمال ایران، در گرگان، بندرگز، و پیربازار رشت و در آذربایجان، تبریز و رنجناب به‌طور خودرو دیده می‌شود.

 

خواص و فواید بی نظیر گیاه دم اسبی

 

دارای خواص ضد پیری است:

از چروک های غیرمنتظره و افتادگی پوست خود ، خسته شده اید؟! پک صورت دم اسبی را ،امتحان کنید.محصولاتی که ادعا می کنند ،دارای خواص ضدپیری و ضدچروک هستند، عنصر اصلیشان گیاه دم اسب می باشد،آن هم به دلیل توانایی آن، در رشد و نگهداری بافت های هم بند سالم است.

همه ی اینها، به دلیل جذب سیلیکای موجود در این گیاه است، که یک ماده ی معدنی می باشد و به کلاژن سازی کمک می‌کند. علاوه بر این، این گیاه دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است، که به کند شدن روند پیری، کمک می‌کند.

شما به یک فنجان عصاره گیاه دم اسب نیاز دارید، که باید آنرا به طور یکنواخت، به صورت تازه شسته شده ی خود، بمالیدو سپس اجازه دهید، تا به مدت 20 دقیقه بماندو با استفاده از آب ولرم آنرا بشویید و در آخر ،صورت خود را با یک حوله ی تمیز خشک کنید.برای نتایج بهتر، این پک را دو بار درهفته، به مدت دو ماه استفاده کنیدو اینکه می توانید عادت کنید و از این گیاه بعنوان دم نوش ،هر روز صبح بنوشید ، که کمک شایانی به لیفت پوست و چین و چروک ها می‌کند.

درمان آکنه:

داشتن یک پوست مستعد آکنه، بسیار سخت و حساس است. حتی یک تغییر کوچک در آب و هوا یا رژیم غذایی، میتواند مهمان های ناخوانده (آکنه) را برای شما بیاورند ، که قصد ترک کردن پوستتان را ندارند.خوشبختانه چای سرد و رقیق گیاه دم اسب، پوست را تمیز می کند و برای پوستهای مستعد آکنه و جوش، بسیار مناسب است.این گیاه،به خوبی یک تونر شگفت انگیز، عمل می کند.

شما به سه قاشق غذا خوری چای دم کرده و سرد و رقیق شده دم اسب و تعدادی پنبه ی تمیز نیاز دارید.

ابتدا صورتتان را با آب و صابون ملایم ،تمیز بشویید.پنبه را در چای خیس کنید و آنرا به مناطق مورد نظر بمالید، این کار را محکم انجام ندهیدو همچنین میتوانید از این گیاه ، برای کل صورتتان به خوبی استفاده کنید و اجازه دهید که بین 20 تا 30دقیقه بماند.بعد صورتتان را با آب معمولی بشویید و در آخر،با یک حوله تمیز خشک کنید.برای کسب نتیجه ی بهتر،این کار را دوبار در هفته، تکرار کنید.

سلامت ناخن

فراهم کردن بهداشت ناخن:

داشتن ناخن هایی زیبا و سالم را،بدون هزینه های زیاد برای مانیکور کردن،هم می توان فراهم کرد.برای این کار،به آشپزخانه خود نگاهی بیندارید،حتما چیزی پیدا خواهید کرد، در غیر اینصورت من یک گیاه شگفت انگیز را به شما معرفی میکنم.

این گیاه،سرشار از مواد معدنی است، که می تواند به ناخن های ضعیف و شکننده ی شما کمک کند.آنها همچنین،برای درمان و از بین رفتن نقاط سفید روی ناخن هم، بکار می روند.گفته می شود که ، خیساندن ناخنها در چای دم اسب،می تواند به تقویت و ترمیم آنها ،نیز کمک کند.شما به دو قاشق چای خوری، گیاه خشک شده دم اسب ، یک فنجان آب جوش و یک قاشق چای خوری آب لیمو، نیاز دارید.

ابتدا دو قاشق چای خوری از گیاه را در آب جوش بریزید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید تا خنک شود، سپس ناخن‌هایتان را به مدت 20 دقیقه در آن بخیسانید و در نهایت با یک حوله تمیز، خشک کنید و همچنین، این مخلوط فوق العاده را با روغن خالص و آب لیمو مخلوط کنید و با استفاده از یک پد، هر شب، روی ناخنهایتان مالش دهید.برای داشتن ناخن های شفاف و زیباتر، 3یا 4بار در هفته، این کار را تکرار کنید.

مزایای گیاه دم اسب برای مو:

این گیاه بعنوان یک درمانگر فوق العاده ،برای بسیاری از مشکلات مو شناخته شده است، از جمله:طاسی و شوره ی سر و همچنین، رشد مو را افزایش می دهد.این گیاه زیبا، معمولا بعنوان مکمل استفاده می شود، اما میتوان به صورت موضعی روی مو هم، از آن استفاده کرد، که تاثیر فوق العاده ای دارد.

شما به یک دوم فنجان گیاه دم اسبی و یک فنجان آب نیاز دارید.گیاه را به آب اضافه کنید، و اجازه دهید که به مدت یک ساعت بماند،مخلوط را دوباره هم بزنید و بعنوان شامپو، برای شستشوی سر استفاده کنید.توجه داشته باشید ،که این گیاه میتواند با روغن خالص زیتون و روغن نارگیل، مخلوط شود و برای رشد موها و داشتن موهایی سالم و متراکم، مرتب به روی پوست سر و مو ماساژ داده شود.

شوره سر

درمان شوره سر و مو خوره:

شوره سر، یکی دیگر از مشکلاتی است که در هر زمستان به سمت افراد می آید (برای برخی حتی در تابستان نیز وجود دارد). حضور سیلیس در گیاه دم اسب باعث می شود که برای درمان مشکلات مو مانند، شوره سر و مو خوره موثر باشد. این محصول طبیعی مراقبتی مو می‌تواند موهای شما را سالم و زیبا بدون عوارض جانبی نگه دارد. 

مواد لازم:

2 قاشق چای خوری عصاره دم اسب

1 قاشق چای خوری روغن زیتون

طرز تهیه:

مو و پوست سر خود را با ترکیب عصاره دم اسب و روغن زیتون به خوبی ماساژ دهید.بگذارید ،تا 20 دقیقه بماند.آن را با آب ولرم و شامپو ملایم بشورید.این فرایند را دو بار در هفته تکرار کنید، تا از شر شوره سر خلاص شوید.

نکته:

همچنین می توانید از روغن گل دم اسبی برای این منظور، به تنهایی استفاده کنید.

یک نرم کننده طبیعی:

چه شخصی در هنگامی که می تواند از خاصیت نرم کننده گیاهی استفاده کند، به سراغ نرم کننده های برند و مارک دار می رود؟درست مانند گیاه دم اسبی .

گیاه دم اسب یک نرم کننده طبیعی است و می تواند به طور منظم پس از شامپو کردن موها برای داشتن مویی نرم و براق استفاده شود .پس با موهای خشک و وز شده خداحافظی کنید و از موهای بلند و شاداب لذت ببرید!

سلامت کلیه:

دم اسب، به درمان اختلالات کلیوی و مشکلات احتباس مایع در بدن کمک می کند.با توجه به خواص شگفت انگیز دیورتیک، دم اسب به طور طبیعی به دفع سنگ کلیه کمک می کند.عفونت های مثانه و سنگ ها، بی اختیاری و مشکلات عمومی مثانه نیز می تواند با گیاه دم اسبی درمان شود.دم اسبی، همچنین در پاکسازی سیستم با ایجاد نیاز به آب در بدن و تنظیم جریان ادرار در بدن ،موثر است.تمام کاری که لازم است انجام دهید، این است که هر روز یک فنجان چای دم اسب بخورید!

تنظیم چرخه قاعدگی:

زنان مبتلا به سیکل های نامنظم یا خونریزی بیش از حد در طول دوره قاعدگی، می توانند از مکمل های دم اسبی یا عصاره های دم اسبی برای تنظیم دوره های خود مصرف کنند.

برای دوره های نامنظم ،از این روش استفاده کنید:

مواد لازم :

1 قاشق غذاخوری گیاه دم اسبی خشک و خرد شده

1 لیتر آب

تهیه :

یک قاشق سوپ خوری دم اسبی خشک شده را در یک لیتر آب بجوشانید و یک قاشق غذا خوری از این ترکیب را هر دو ساعت یکبار بخورید، اگر دوره های شما شدید است.زمانی که دوره هایتان شروع میشود، مصرفتان را به سه بار در روز کاهش دهید تا پریودتان نرمال شود.

نکته :

برای قاعدگی طولانی مدت، این ترکیب را پنج تا شش بار در روز مصرف کنید اما هیچ چیزی جز این نوع چای استفاده نکنید.

تقویت استخوان ها:

انگشت های شکننده و استخوان های ضعیف نیز، می‌توانند به طور طبیعی با گیاه دم اسب درمان شوند. این گیاه، دارای سیلیس بالایی است، بدین ترتیب تعجب برانگیز نیست که دم اسبی اغلب برای افرادی که دارای استخوان‌های ضعیف هستند، توصیه می‌شود، به خصوص برای ترمیم بافت های استخوانی.

سیلیس، به ترمیم کلسیم در بدن کمک می‌کند، تا بتوانند مقدار بیشتری از این مواد معدنی را ذخیره کند و همه ما می‌دانیم که کلسیم برای ترمیم استخوان ها، کلاژن و سایر بافت ها ضروری است، بنابراین، شما می توانید به گیاه دم اسبی برای درمان پوکی استخوان اعتماد کنید.

بهبود زخم:

کسانی که کاملا در معرض زخمی شدن و سوزش در آشپزخانه قرار دارند باید همیشه عصاره دم اسبی را نگه دارند.این عصاره می تواند به طور مستقیم بر روی پوست برای زخم و برش استفاده شود.دارای خواص ضد عفونی کننده ای است، که از آلودگی بدن جلوگیری می کند.علاوه بر این، شما می توانید داروی دم اسبی خود را برای سوختگی و زخم ها تهیه کنید.

مواد لازم :

2قاشق چای خوری گیاه خشک شده دم اسبی

2 قاشق چای خوری سیب زمینی له شده.

تهیه:

گیاه را همراه با سیب زمینی له کنید تا نرم شود.برای تهیه یک خمیر نرم، کمی آب به آن، اضافه کنید.این خمیر را روی منطقه سوخته یا زخمی اعمال کنید.می توانید بر روی زخم خود یک پد گاز بپیچانید، تا سریع تر بهبود یابد.

کاربرد های درمانی گیاه دم اسبی در درمان آلرژی

آلرژی

درمان آلرژی:

کسانی که آلرژی های پوستی دارند، می توانند برای بهبود، بر روی گیاه دم اسبی اعتماد کنند. خواص ضد التهابی دم اسبی، یک درمان عالی برای آلرژی ناشی از پوشاک و سایر آلرژی ها است.التهاب را آرام می کند و علائم را از بین می برد.

درمان اختلالات تنفسی:

یک چای خوب گیاه دم اسبی، معجونی برای درمان تعدادی از اختلالات تنفسی، از جمله سرفه خشک، برونشیت، و همچنین تب همراه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا است. این چای فوق العاده را، دو بار در روز برای بهبود سریع بنوشید. علاوه بر این، افرادی که دچار گرفتگی بینی میشوند، میتوانند از بخار داغ چای دم اسبی بهره ببرند.

درمان مشکلات پا:

گیاه شناسان چینی ،برای تمام مشکلات پا، دم اسبی را پیشنهاد می دهند .چه پای یک ورزشکار و چه پای سرما زده (به علت قرار گرفتن در معرض شدید سرما یا رطوبت که باعث تخریب مویرگ ها در پاها می شود، و سبب التهاب، لرز و قرمزی می شود) یا پای شکسته باشد.می توانید برای بهبود، دوبار در هفته بپاهایتان را در این مواد خیس کنید.

مواد لازم :

10 قاشق چای خوری گیاه دم اسبی خشک شده

4 فنجان آب داغ

1 قاشق چای خوری روغن نارگیل

تهیه:

گیاه دم اسبی را به آب اضافه کنید و اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه بماند.پاهای خود را در محلول، به مدت 15 دقیقه بگذارید و اجازه دهید تا خیس بخورد.پاهایتان را خشک کنید و با روغن نارگیل مرطوبشان کنید.جوراب بپوشید و پای خود را گرم نگه دارید.

نکته:

بهترین راه ،این است که از این روش قبل از خواب، برای داشتن اثری موثرتر استفاده کنید.

کاهش قند خون:

مطالعات متعددی نشان داده اند، که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که دوز خوراکی عصاره دم اسبی را یکبار در روز دریافت می کنند، میزان قند خون خود را در عرض دو ساعت پس از مصرف کاهش می دهند. قبل از هر وعده غذایی، باید کپسول دم اسبی را بخورید، تا سطح قند خون خود را کنترل کنید.

نکته :

قبل از استفاده از این گیاه، با پزشک خود برای مشکل نداشتن بدن شما برای مصرفش صحبت کنید.

درمان زخم معده :

قرقره چای دم اسبی، یک راه خوب برای درمان زخم معده و مشکلات مربوط به دهان، مانند لوزه های ملتحمه و لثه ها است.

در اینجا ،میبینید که چطور می توانید دهانشویه را در خانه تهیه کنید:

مواد لازم:

1 قاشق چای خوری گیاه دم اسبی

1 فنجان آب

تهیه :

به سادگی گیاه را در آب به مدت 10 تا 15 دقیقه بجوشانید.اجازه دهید حرارتش ملایم شود و سپس آن را قرقره کنید.برای نتیجه بهبود سریع، این فرایند را دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

درمان هموروئید:

این گیاه شگفت انگیز ،دارای خواص قوی ضد التهابی و هموستاتیک است، که مانند یک لطف الهی برای کسانی که مبتلا به هموروئید می شوند، می باشد ،با استفاده از گیاه دم اسبی، می توان به کاهش درد و یا کاهش خونریزی کمک کرد.

تمام کاری که باید انجام دهید، این است که یک فنجان چای دم اسبی را قبل از هر وعده غذایی مصرف کنید.فقط مطمئن شوید که یک وعده غذایی غنی از فیبر را دریافت می کنید که خطر ابتلا به یبوست را کاهش می دهد ،و هم درد هموروئید را نیز کاهش می دهد.

مفید برای حافظه:

محققان دریافته اند، که کمبود شدید سیلیس در بدن، ممکن است دلیل تمام این مشکلات حافظه باشد و با وجود محتوای مناسب سیلیس، دم اسبی بلافاصله به عنوان یکی از تقویت کنندگان حافظه، نام برده می شود.به تقویت بافت ارتباطی در مغز، سلول های عصبی و همچنین نخاع کمک می کند.

علاوه بر این، نیکوتین موجود در دم اسبی، یک محرک شناخته شده است، که مغز و سیستم عصبی ما را تحریک می‌کند. این گیاه عالی نیز ،اثرات آنتی اکسیدانی قوی دارد، که اغلب با توانایی های شناختی بالاتر ارتباط دارد ، بنابراین توصیه می‌شود، یک یا دو کپسول از گیاه دم اسب را روزانه برای حافظه بهتر بخورید.

افزایش ایمنی:

بدون هیچ گونه نگرانی، گیاه دم اسبی می تواند شما را در مقابل تعدادی از میکروب ها و اختلالات محافظت کند. این گیاه ،دارای خواص ضد عفونی کنندگی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی است، که می‌تواند بدن ما را از حمله پاتوژن های خارجی و ناخواسته محافظت کند.این امر، زمانی مفید است که شما زخمی می شوید یا از بیماری جدی رنج می برید. دم اسبی‌، سطح ایمنی ما را تقویت می‌کند و عفونت ها را دور نگه می‌دارد.

طب سنتی علت چاقی

کمک به کاهش وزن:

دم اسب، یک درمان خوب برای کسانی است ،که می خواهند سریع لاغر بشوند، دم اسب به عنوان یک نوشیدنی طبیعی، می‌تواند سموم را از بدن به میزان قابل توجهی از بین ببرد.این، به نوبه خود، کمک می کند تا سرعت سوخت و ساز بدن افزایش یابد.

 

مزایای مواد مغذی دم اسبی

تا الان در باره اینکه گیاه دم اسبی برای چه چیزهایی مفید است، صحبت کردیم.

  • کالری موجود در دم اسب، در هر 2 گرم(1 تکه)، 1 کالری است.

  • دم اسب 38 کالری در هر 100 گرم را داراست و 80 کالری در 210.53 گرم با 0.16 گرم کربوهیدرات؟

  • 0 گرم چربی در 2 گرم دم اسبی،در حالی که غنی از ویتامین ها و مواد معدنی ،مانند ویتامین آلفا توکوفرول و فولات است.

 

مقدار مصرف گیاه دم اسبی چگونه باید باشد

دم اسب، یک راه عالی و موثر برای درمان بسیاری از مشکلات سلامتی است که امروز با آنها روبرو هستیم اما مهم است که از این گیاه به اندازه مشخصی که توسط یک متخصص تغذیه گفته شده، مصرف کنیم.

این باعث تضمین کارایی محصول و باعث جلوگیری از هر گونه عوارض جانبی می شود.علاوه بر این، همیشه ابتدا با دوزهای کم شروع کنید، تا مطمئن شوید که هیچ حساسیتی در بدنتان ایجاد نمی شود.

 

عوارض جانبی و امنیت گیاه دم اسبی
  • دم اسب، در صورتی که برای طول مدت، توسط دهان مصرف شود، احتمالا نا امن خواهد بود.

  • این ماده ،حاوی یک ماده شیمیایی به نام تیامیناز است، که ویتامین تیامین را تجزیه می کند ، طبق یک تئوری، این اثر می تواند منجر به کمبود تیامین شود.

  • برخی از محصولات، برچسب – بدون تیامین – را دارند، اما اطلاعات کافی برای دانستن اینکه آیا این محصولات ایمن هستند، یا نه، وجود ندارد.

  • در صورت حاملگی یا شیردهی، امنیت کافی در مورد ایمنی دم اسبی برای زنان باردار و شیرده اثبات نشده انذ.
  • دم اسب، ممکن است سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت را کاهش دهد.منتظر نشانه هایی ناشی از کاهش قند خون خود باشید (هیپوگلیسمیا) و قند خون شما را کنترل کرده.
  • دم اسب ،ممکن است پتاسیم را از بدن بیرون ببرد و منجر به کاهش سطح پتاسیم می شود، که خیلی کم است تا زمانی که بیشتر شناخته شود، اگر دارای ریسک کمبود پتاسیم هستید، با احتیاط از دم اسبی مصرف کنید.سطح پایین تیامین (کمبود تیامین):این نگرانی وجود دارد که دم اسبی می تواند کمبود تیامین را بدتر کند.

منابع: نمناکویکی پدیا 

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟