طب سنتی برای زنان باردار

دوران بارداری به عنوان یکی از مهم ترین دوره های زندگی هر خانمی شناخته می‌شود. به همین دلیل هم شرایط ویژه جسمی و روحی خانم ها در این دوران نیز اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. در این میان باید بگوییم که طب سنتی برای زنان باردار نیز توصیه ها و راهکارهای بسیاری دارد تا با کمک آنها بتوان بارداری و زایمان راحت و بی دردسری را پشت سر گذاشت. در این مطلب همراه ما باشید تا به موضوع طب سنتی برای زنان باردار بپردازیم.

سن بارداری در طب سنتی

اولین نکته ای که می توان در رابطه با طب سنتی برای زن باردار مطرح کرد سن بارداری در طب سنتی است. به طور کلی باید بگوییم که در طب سنتی محدودیت سنی چندانی برای خانم ها وجود ندارد. با این حال توصیه می شود که بارداری خانم ها در دوران طلایی 17 تا 35 صورت بگیرد. مسئله مهم این است که هر خانم پیش از بارداری خود باید شرایط جسمی خود را به گونه ای آماده کند که توانایی بارداری و پرورش نه ماهه نوزادی در درون خود را پیدا کند. در این میان نیز طب سنتی برای پیش از بارداری و همین طور دوران حاملگی، راهکارها بسیاری را پیش روی زوجین قرار می‌دهد.

توصیه های طب سنتی برای باردار شدن

ناباروری در طب سنتی یکی از مسائل بسیار گسترده و وسیعی است که درمان پذیر خواهد بود. با وجود روش های پیشرفته در علوم پزشکی هنوز هم افراد بسیاری در انتظار فرزند خود هستند و با موضوع ناباروری دست و پنجه نرم می‌کنند. در این میان روش های طب سنتی نیز حرفی برای گفتن دارند و می‌توانند راهکارهای بسیاری را پیش روی زوجین قرار دهند. توصیه های طب سنتی برای باردار شدن در اغلب موارد نتیجه بخش بوده و می‌توانند در درمان ناباروری موثر باشند.

درمان سوء مزاج پیش از بارداری

اولین نکته ای که در رابطه با توصیه های طب سنتی برای باردار شدن می توانیم بگوییم آن است که زوجین پیش از اقدام برای بارداری باید بدن خود را از تمامی اخلاط ناسالم پاکسازی کنند. این موضوع در کنار رعایت رژیم غذایی می تواند بسیار موثرتر نیز عمل کند. شما می توانید با مراجعه به پزشک طب سنتی علاوه بر تشخیص مزاج خود، مسائل و بیماری های ناشی از آن را نیز دریافته و به برطرف کردن آنها بپردازید. به همین دلیل نیز باید بگوییم که اگر سوء مزاج داشته باشید و یکی از اخلاط شما نیز غالب باشد پیش از درمان کامل آن نباید به باردار شدن فکر کنید. علاوه بر این، بیماری های بسیاری همچون عفونت رحم، یبوست، مشکلات معده، سنگ صفرا و… نیز باید پیش از اقدام به بارداری به طور کامل برطرف شوند.

تغذیه سالم برای بارداری

مسئله دیگری که باید در رابطه با ناباروری در طب سنتی مطرح کرد تغییر ذائقه فرد به مواد غذایی سالم است. طبیعی است که هر کسی می‌تواند برخی از عادات ناسالم غذایی همچون مصرف فست فود و… را در زندگی خود داشته باشد، اما اگر تصمیم به باردار شدن دارید باید ممنوعات بارداری طب سنتی را جدی بگیرید و بدانید که عدم توجه به این موضوع می‌تواند از تامین نیازهای مادر و جنین جلوگیری کرده و مشکلات بسیاری را نیز در روند بارداری به همراه داشته باشد. به همین دلیل هم لازم است که مواردی همچون ترک مواد کافئین دار، منع مصرف غذاهای هورمونی، افزایش غذاهای گیاهی و کاهش غذاهای حیوان، مصرف مواد غذایی سالم همچون روغن زیتون، جوانه گندم، عسل و… را پیش از بارداری خود در نظر داشته باشید.

توصیه های طب سنتی برای زنان باردار

به طور کلی باید بگوییم که توصیه های طب سنتی برای زنان باردار صرفا به پیش از بارداری محدود نمی‌شود، بلکه در زمان بارداری و حاملگی نیز مسائل و نکات بسیاری وجود دارد که باید توسط مادر رعایت شده و مورد توجه قرار بگیرد. طبیعی است که زنان باردار در دوران حاملگی خود چالش های بسیاری را پشت سر بگذارند و با معضلات بسیاری نیز رو به رو شوند. تغییرات هورمونی و بیولوژیکی زنان باردار در این دوران، تغییرات بسیاری را در حالات جسمی و روحی آنها به وجود می آورد. در این میان اما توصیه های طب سنتی برای باردار می تواند تا حدودی این مسائل و مشکلات را کنترل نموده و در مهار آنها موثر باشد.

طب سنتی برای زنان باردار
درمان ویار و تهوع بارداری

ویار و تهوع بارداری از بزرگ ترین معضلات خانم های باردار به شمار می آیند. معمولا کارشناسان و پزشکان طب سنتی بر این باور هستند که تهوع صبحگاهی زنان باردار ناشی از تغییرات بیوشیمیایی و هورمونی بدن آنهاست، تا جایی که حتی بوی غذا نیز می تواند این حالت را به مراتب بدتر سازد. توصیه های طب سنتی برای درمان ویار و تهوع بارداری، مصرف میوه هایی با طعم ملس مثل انار و سیب است که می تواند در زمان داشتن حالت تهوع شدید بسیار موثر باشد. علاوه بر این مصرف کنجد، خرما و خرمالوی کمی نارس نیز می تواند در کاهش ویار تاثیرگذار باشد.

در کنار این موارد برای درمان ویار می‌توان از عسل به همراه مقداری دانه هل نیز بهره گرفت. مصرف آب پرتقال تازه با عسل و یا حتی دم کرده پوست پرتقال با عسل نیز می تواند در کاهش حالت تهوع صبحگاهی و همین طور درمان ویار نتیجه بخش باشد. در نهایت نیز باید بگوییم که خوردن نان برشته خشک و یا بیسکوییت همراه با چای کمرنگ نیز می تواند حالت تهوع صبحگاهی را کم کرده و در کاهش استرس و دل آشوبه های بارداری نیز موثر باشد.

درمان بواسیر بارداری در طب سنتی

یکی از معضلاتی که بیشتر خانم ها در دوران بارداری با آن رو به رو می شوند بواسیر بارداری است. درد بواسیر در کنار تمامی مشکلات و چالش های دیگر دوران بارداری می تواند موقعیت سختی را برای مادران به وجود آورد. به همین دلیل نیز لازم است که بواسیر بارداری را جدی بگیرید و پیش از بارداری به جلوگیری از آن بپردازید. به طور کلی باید بگوییم که آبرسانی و دریافت فیبر کافی می تواند یکی از روش های جلوگیری از بواسیر باشد.

اما اگر به دلیل بی توجهی، عدم آگاهی و یا هر چیز دیگری به پیشگیری از بواسیر بارداری نپرداختید و در نتیجه در دوران بارداری تان دچار بواسیر و یا همان هموروئید شدید باید بگوییم که روش های درمان بواسیر بارداری در طب سنتی می توانند در این زمینه به کمک شما بیایند. یکی از روش های درمان هموروئید در طب سنتی استفاده از گیاه آلوئه وراست. برای این کار باید مقداری ژل آلوئه ورا را بر موضع و محل درد استعمال کنید و شاهد خاصیت ضد التهابی آن باشید. این ماده با برخورداری از خاصیت ضد میکروبی و همین طور آبرسانی خود می تواند سوزش ناحیه مقعدی را به حداقل رسانده و التهاب بواسیر را کاهش دهد.

در کنار این استفاده از روغن نارگیل به لحاظ نرم کنندگی، برخورداری از آنتی اکسیدان و همین طور داشتن ویتامین E نیز می تواند در درمان بواسیر بارداری بسیار موثر باشد. مخلوط موم عسل و روغن زیتون جهت جلوگیری از عود بواسیر و همین طور درمان التهاب ناشی از آن نیز می تواند شرایط دردناک بواسیر را به مراتب کاهش دهد.

ماه نهم بارداری در طب سنتی

ماه نهم و آخر بارداری به دلیل آنکه روزهای پایانی دوران حاملگی را شامل می شود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل هم ماه نهم بارداری در طب سنتی موضوعی است که می تواند بسیار گسترده و سوال برانگیز باشد. به طور کلی باید بگوییم که شرایط روحی و احساسات خانم های باردار در ماه نهم بارداری بسیار متفاوت تر از سایر ماه هاست و در این میان نیز تدابیر طب سنتی می تواند استرس ها و شرایط موجود در این ماه را به مراتب تسهیل نماید.

پرهیز از خوردن مواد غذایی ترش و غلیظ، مصرف 9 الی 10 گرم روغن بادام شیرین به صورت ناشتا، مصرف روزانه شیر گرم با مقداری عسل، افزایش تعداد دفعات استحمام، استفاده از حمام گیاهی، ماساژ شکم با روغن کنجد، بابونه و…، ورزش متعادل و پیاده روی ملایم، خوردن شیرینی هایی آماده شده با شکر و روغن بادام و…. همه و همه مواردی هستند که توصیه های ماه نهم بارداری در طب سنتی شناخته می شوند. علاوه بر این باید بگوییم که مصرف روغن بنفشه، گل ختمی، خبازی و هر چیزی که باعث ضعف قلب و یا معده شده و در سقط جنین موثر هستند نیز در این دوران مطلقا ممنوع خواهند بود.

منابع: helloglow نی‌نی بانطبایع

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟