سلامت ناخن در طب سنتی

سلامت ناخُن یکی از مهم ترین عوامل زیبایی دستان شماست. جدای بحث زیبایی شناسی، مطابق باورهای طب سنتی، ناخن های سالم و زیبا نمودی از بدن سالم و شاداب می باشد. سلامت ناخن در طب سنتی چینی موضوعی است که به آن اهمیت زیادی داده شده است. بر اساس باورهای طب سنتی، سلامت ناخن های شما بازتابی خارجی از وضعیت داخلی بدن شماست. بررسی سلامت ناخن برای پی بردن به وضعیت سلامتی بدن میلیون‌ها سال است که در طب سنتی چین مورد استفاده قرار گرفته است.

جالب است بدانید بیشترین اطلاعاتی که ناخن ها درباره بدن ما در اختیار ما میگذارند، درباره وضعیت کبد است. به عنوان مثال زردی ناخن ها می تواند دلیلی از مشکلات جدی کبد باشد. مطابق با مطالعات غرب، کبد وظیفه‌ی سم زدایی بدن را انجام می دهد . اما باید بدانیم در طب سنتی چین کبد، وظایف  مهم و حیاتی دیگری را نیز به عهده دارد.  خون را ذخیره و توزیع می کند. مسئول به جریان افتادن کامل و صحیح خون و همچنین تنظیم هورمون ها و احساسات است. چشم‌ها، تاندون‌ها و ناخن‌ها را تغذیه می‌کند. اغلب توانایی های ما را  برای تصمیم گیری و برنامه ریزی ها کنترل می‌کند.

بنابراین هنگامی که کبد، به دلیل استرس، الکل، رژیم غذایی نامناسب مانند مصرف غذاهای سرخ شده، استفاده از مواد مخدر محرک و غیره تحت فشار قرار می گیرد، دیگر ما نمی توانیم جریان سالم و متناسب خون و هورمون های بدن را تجربه کنیم و حتی ممکن است  از لحاظ روحی، دچار مشکلاتی چون نا امیدی و عصبانیت شویم. جالب است بدانید کبد را کنترل کننده ی احساساتی مانند عصبانیت می‌دانند.

 علاوه بر کبد ناخن ها می تواند نشانگر سلامت استخوان ها، سوء هاضمه، انگل ها و  مشکلات گوارشی باشند. ما در اینجا نمی گوییم که شما با بررسی سلامت ناخن های تان می توانید به طور کامل بیماری خود را تشخیص دهید، اما از طریق بررسی سلامت ناخن‌هایتان و بررسی نکاتی که برای شما گفته می‌شود می‌توانید درکی کلی از ارگان یا اندامی که در آن مشکل وجود دارد پیدا کنید و همچنین رژیم غذایی مناسبی را برای رفع مشکلات بدن خود و بهبود سلامت و شادابی خود اتخاذ کنید.

طب سنتی چینی به ما می آموزد که با جستجوی علائم چه از طریق زبان یا چشم یا پوست و از همه مهمتر بررسی سلامت ناخنها، ما می توانیم نقش کاراگاهی هوشمند را در پیدا کردن علل مختلف بیماری ها و مشکلاتمان بازی کنیم. همانطور که توسط یکی از بزرگترین کتب طب سنتی چینی بیان شده است اگر مشکلی در بدن شما رخ دهد، مطمئن باشید که در قسمت بیرونی بدن و ظاهر شما منعکس می‌شود.

 شما با توجه به تغییرات ظریف در ظاهر خود میتوانید دقیقاً مشخص کنید که کدام نقاط از بدن شما به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند و با چه راهکارهایی می توانید سلامت و شادابی و نشاط  خود را دوباره بدست بیاورید. شما با دانستن نکاتی که طب سنتی چینی به شما می آموزد، می‌توانید متخصص بدن خود باشید. فقط کافیست بدانید که به چه نشانه هایی دقت کنید و بروز هر نشانه ای در ظاهر شما مربوط به اختلال در عملکرد کدام عضو حیاتی بدن شده است. با ما همراه باشید تا جالب ترین حقایق را درباره ی ارتباط سلامت ناخن با سایر ارگان های بدن بدانیم.

 

کمرنگ  شدن ناخن ها

ناخن های سالم، صورتی براق و قوی به این معناست که وضعیت خون و چی، که بنا بر طب سنتی چینی همان انرژی جاری در بدن است کاملا مطلوب است. یعنی مشکلی از لحاظ کم‌خونی یا کمبود انرژی کلی بدن ندارید اما اگر ناخن هایی کم رنگ و شکننده دارید، بنابر باور طب سنتی، ناخن کم رنگ ناشی از کم خونی است. خون شما مواد مغذی لازم را برای تغذیه و دادن رطوبت به ناخن های شما ندارد چرا که ناخن های ما تمام مواد مغذی خود را از خون می گیرد.

کمرنگ شدن ناخن ها نشانه ای از عدم سلامت ناخن

 بنابر باور طب سنتی، اگر به هر دلیلی دچار کم‌خونی یا کمبود گلبولهای قرمز در خون هستید، نه تنها منجر به کمرنگ شدن ناخن ها می شود بلکه می تواند علائمی مانند ریزش مو خشکی پوست، خشکی چشم را به همراه بیاورد. علل کم خونی میتواند شامل رژیم‌های غلط غذایی و نرسیدن مواد مغذی لازم به بدن، استرس، نگرانی، اضطراب  باشد. همچنین ورزش یا کار بدنی بیش از اندازه نیز از علل کم خونی است. زیرا کبد برای ایجاد ذخیره خون نیاز به استراحت دارد و کار و فعالیت بیش از حد عملکرد کبد را با مشکل مواجه می کند. نوشیدن بیش از حد مواد الکلی، استفاده از مواد مخدر و قاعدگی های شدید و مزمن نیز باعث ایجاد کم خونی میشود.

اما جای نگرانی نیست زیرا کم خونی یک بیماری نیست. شما می توانید با استفاده از تغذیه مناسب و استفاده از  منابع غنی آهن در غذاهای خود، ورزش و فعالیتهای روزمره،متعادل، ناخن های سالم و زیبایی را داشته باشید.

 

زرد شدن ناخن

زرد شدن ناخن

ناخن های زرد رنگ، یکی دیگر از نشانه های تهدید کننده ی سلامت ناخن است. لاک ناخن مهمترین علت زرد شدن ناخن می باشد. برای جلوگیری از این مشکل شما می توانید قبل از استفاده از لاک، از یک لایه تقویت کننده ناخن استفاده کنید تا مانعی بین لاک ناخن و سطح ناخن های شما ایجاد شود. اگر شما بدون استفاده از لاک ناخن مبتلا به این عارضه شدید می‌تواند دو احتمال وجود داشته باشد اول قارچ  ناخن است که در صورت وخیم شدن و عدم رسیدگی می تواند با عفونت همراه باشد. دومین احتمال پسوریازیس ناخن است که باعث جدا شدن ناخن از سطح پوست میشود.در پسوریازیس،ناخن ها به دلیل تولید بیش از حد کراتین که ناشی از اختلال خود ایمنی بدن است از سطح پوست بالاتر میروند و با درد زیادی همراه هستند.

 

 لکه های سفید روی ناخن

لکه های سفید ناخن که در بیشتر افراد دیده می‌شود، بسیار رایج هستند و همه ما، اغلب این لکه ها را بر روی ناخن های خود دیده ایم. این لکه ها که به آرامی رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند به دلیل کمبود مواد معدنی مانند منیزیم، سلنیوم و روی است. در طب سنتی چینی، لکه ها به دلیل ضعف طحال که بزرگترین دستگاه هضم کننده بدن ما است ایجاد می‌شود.

لکه های سفید روی ناخن

 همانطور که گفته شد طب سنتی معتقد به چی یا انرژی جاری در بدن است. از دیدگاه طب سنتی چینی هر یک از ارگان ها و دستگاه های بدن یک چی و انرژی منحصر به فرد خود را دارند در این جا هنگامی که چی یا انرژی طحال کم شود شما دچار کمبودهای تغذیه ای می شوید مثلاً کاهش منیزیوم و روی در بدن که باعث لکه های سفید روی ناخن می‌شود .

علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که بیماری های پوستی می تواند محرکی برای ایجاد لکه های سفید روی ناخن باشد. ۴۱ درصد از افرادی که به  لوکونیشیا یا سفید شدن کامل ناخن مبتلا می شوند. افرادی هستند که به پسوریازیس، در حدود ۳۱ درصد، یا آلوپسی حدود ۱۰ درصد، که هر دو از بیماری های شایع پوستی هستند، مبتلا بوده اند. علاوه بر کمبود روی و بیماری‌های پوستی، بیماری خود ایمنی نیز می تواند باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها شود. با استفاده از راهکارهای ساده‌ای می توان  سلامت ناخن و از بین بردن این لکه های سفید را تضمین کرد.

 • اینکه برای خوردن غذا برنامه زمانی منظم مشخص داشته باشید.
 • شب ها دیر وقت غذا نخورید.
 • سبزیجات ریشه ای مثل هویج چغندر زیاد بخورید.

 

عدم وجود لونول بر روی ناخن 

نکته دیگری که می تواند بیانگر سلامت ناخن های شما باشد، وجود نیم دایره های سفید رنگی است که در پایین ترین نقطه ناخن و جایی که ناخن از آنجا رشد می کند دیده می شود. از لحاظ علمی به آنها لونول  میگویند. لونول ها نیز در مورد سلامت ناخن  شما حرف‌هایی برای گفتن خواهند داشت.

وجود لونول عاملی در سلامت ناخن

مطابق طب سنتی چینی، لونول یا همان نیم دایره های سفید رنگ در پایین ناخن شما، نمایانگر چی یا همان انرژی و متابولیسم در بدن است. نیم دایره های سفید و قوی در پایه هر ناخن نشانگر چی یا متابولیسم قوی است و شامل هضم قوی، ایمنی بالای بدن، ذهن هوشیار و پر انرژی و غده تیروئید سالم است. هرچه فرد پر انرژی تر و سالم تر باشد لونول ها سفید تر و بزرگ تر خواهند بود.

 هرچه این لونول ها کمتر روی ناخن مشاهده شوند، احتمال دارد که شما بیشتر احساس خستگی کنید و بدنی ضعیف و بی حال داشته باشید. اگر شما مشاهده کردید که این لونول ها در بیشتر انگشتان شما وجود ندارد،طبق مطالعات طب سنتی  شما دارای طبع سرد بیماریزا هستید. که می‌تواند عامل هضم بد، سیستم ایمنی ضعیف و متابولیسم پایین باشد. اگر می خواهید نیم دایره ها دوباره روی ناخن های شما برگردند و ناخن هایی سالم داشته باشید. سعی کنید در برنامه ی روزانه خود موارد زیر را رعایت کنید.

 • از ادویه ها مثل فلفل سیاه و فلفل قرمز در غذاهایتان استفاده کنید.
 • دانه هایی مثل هل، ریشه شیرین بیان و زنجبیل می‌توانند گزینه های بسیار خوبی باشند.
 • صبح ها نوشیدن چای با زنجبیل را فراموش نکنید.

 

 ناخن های برجسته

 ناخن های سالم به صورت صاف و براق هستند. در حالی که برجستگی ناخن ها به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می‌افتد. زیرا با افزایش سن و کاهش گردش خون مواد مغذی کافی به ناخن ها نمی رسد و باعث برجسته شدن ناخن ها میشود. اما طب سنتی چینی معتقد است که اگر چی یا همان انرژی جاری در بدن و خون خود را با رژیم و ورزش مناسب قوی نگه داریم، می‌توانیم در سنین بالا هم از سلامت و زیبایی کافی برخوردار باشیم .اگر ناخن های شما بیش از اندازه شکننده و فرسوده به نظر می رسد باید حتما به یک پزشک برای درمان آن مراجعه کنید.

 

وجود خطوط و شیارهای  افقی بر روی ناخن

وجود خطوط یا شیارهای افقی بر روی ناخن دلیلی بر عدم سلامت ناخن

یکی دیگر از عوامل تهدید کننده ی سلامت ناخن، خطوط یا شیارهای افقی  بر روی ناخن می‌باشد که خطوط بیو نامیده می‌شوند. علل به وجود آمدن این خطوط افقی بر روی ناخن، برای اولین بار در سال ۱۸۴۶ ، توسط  پزشک فرانسوی ژوزف هونوره سیمون بیو توصیف شدند. شایع ترین علل خطوط بیو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آسیب مستقیم به ناخن
 • وضعیت التهابی و خود ایمنی که می‌توانند روی ناخنها تاثیر بگذارند. مانند پسوریازیس، عفونت داخل یا اطراف ناخن، کمبودهای تغذیه ای، شرایط متابولیک، مصرف داروهای شیمی درمانی، همه این موارد می تواند منجر به ایجاد این خطوط یا شیار ها بر روی ناخن شود. داشتن بیماری هایی که با تب بالا همراه بوده نیز باعث ایجاد این شیار ها بر ناخن می‌شود.
 • کاهش جریان خون در بدن نیز می‌تواند از دیگر علل آن باشد.

هرچند خطوط بیو از معدود علائمی است که بر روی ناخن های افراد دیده می‌شود اما متاسفانه می‌تواند توسط بیماری‌های شدید ایجاد شود. هنگامی که بدن با یک بیماری شدید روبرو می شود عملکردهای بدن که برای بهبود و بقا ضروری نیستند مثل رشد ناخن متوقف شده و بنابراین باعث بروز اختلالاتی در سلامت ناخن می‌شود.

 جالب است بدانید که عرض این خط ها معمولا سنجش خوبی برای تعیین مدت زمان بیماری است. شما با اندازه گیری فاصله خط از جایی که نقطه شروع آن است تا جایی که خط در آنجا به پایان می‌رسد، می‌توانید مدت زمان بیماری را به طور تقریبی تخمین بزنید. رشد مجدد ناخن ها  به صورت کامل در حدود ۶ ماه طول می‌کشد بنابراین اگر خط را در نیمه راه مشاهده می‌کنیم این بدان معناست که بیماری شما سه ماه پیش رخ داده است و سه ماه دیگر تا رشد مجدد ناخن های شما وقت لازم است.

 

خطوط عمودی روی ناخن

یکی دیگر از عوامل تشخیص برای سلامت ناخن ها و سلامت بدن، خطوط عمودی روی ناخن ها است. این خطوط اغلب یکی از علامت های طبیعی پیری شناخته می‌شود. اما اگر در جوانی این خطوط روی ناخن های شما مشاهده شود، علت آن چیست؟ این بدان معنی است که جریان خون به طور صحیح و مناسب در بدن شما وجود ندارد و مواد مغذی کافی به ناخن های شما نمی رسد. به طور کلی  اگر می‌خواهید گردش خون و هضم بدن شما قوی و خوب و مناسب باشد و خون بتواند مواد مغذی را به جاهایی که به آن نیاز دارند مثل ناخن ها مو و غیره برساند، اولین قدم برای ایجاد این تعادل از دیدگاه طب سنتی، استفاده روزانه چای زنجبیل است.

خطوط عمودی روی ناخن

زنجبیل باعث افزایش انرژی کبد و بهبود در جذب همه مواد مغذی ضروری در بدن میشود. برای افزایش گردش خون در بدن نیز می‌توانید از گیاه محبوب جینکو استفاده کنید که باعث بهبود گردش خون و متابولیسم بدن، جلوگیری از آسیب سلولی و کاهش لخته شدن خون میشود. استفاده از برگ تازه جینکو یکی از بهترین روش های درمانی برای بهبود گردش خون و درمان ضعف عروق خونی است.

 

منابع: organicoliviakesterblacklearnskin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟