روغن گل سرخ

خواص بی شمار روغن گل سرخ به جهت اجزای موجود در آن است. این خواص شامل خاصیت نشاط آوری، ضدتب، ضدعفونت، ضد اسپاسم، ضد ویروسی، مسهل صفرا، ضد یبوست و … است. روغن گل‌سرخ یا روغن گل محمدی (روغن گل رز ) نوعی روغن است که معمولا در آروماتراپی (رایحه درمانی) استفاده می‌شود. روغن گل رز از بخار دادن گلبرگ‌های تازه گل رز به دست می‌آید که حاوی ترکیبات بسیاری مثل سیترونلول، سیترال، کارون، استات سیترونلیل، اتانول، فارنسول، متیل اُژنول، نرول، نوتانول و … است.

فواید روغن گل سرخ

 

ضدعفونی کننده است:

استفاده از این روغن، یک روش عمدتا معطر و لوکس برای درمان زخم ها است. تصور کنید که زخم ها را با روغن معطر رز درمان کنید. به جای این که از لوسیون های ضد عفونی کننده ی همیشگی استفاده کنید. استفاده از روغن گل سرخ به طور موضعی مانع از این می‌شود که زخم ها چرکی شوند و همچنین از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند.

درد را تسکین می‌دهد:

روغن گل سرخ برای مهارتی که در تسکین درد دارد، معروف است، به همین دلیل است که به طور گسترده ای برای درمان سردرد، درد عضلانی، و حتی آرتریت استفاده می‌شود. منطقه ی مورد نظر را با این روغن معطر ماساژ بدهید. البته همچنین می‌توانید از حمام بخار با استفاده از روغن گل سرخ برای تسکین درد روماتیسم استفاده کنید. ویژگی ضد التهابی روغن گلسرخ سبب شده که داروی خوبی برای مقابله با درد ناشی از رگ به رگ شدن و همچنین درد مفاصل باشد. هرچند به جای خرید آن ها، می‌توانید قبل از استفاده از کرم صورت تان، چند قطره از این روغن را در آن بریزید.

دارای خواص تصفیه کننده­ ی خون است:

روغن گل سرخ با کمک به از بین بردن و همچنین خنثی کردن سموم، خون را تصفیه می کند. زمانی که خون تان تصفیه شده و عاری از سموم است. از عواقب ناگواری مثل راش پوستی، جوش، زخم ها، و همین طور بیماری های پوستی و اختلالات جدی ناشی از رادیکال های آزاد مانند سرطان و بیماری های قلبی دور می مانید.

دارای خاصییت ضد افسردگی است:

این روغن ضد افسردگی است و خلق و خو را بهبود می دهد، و به همین دلیل مصرف آن اغلب از سوی متخصصین آروماتراپی توصیه می­شوند. روغن گلسرخ برای تسکین اعصاب و آرام کردن سیستم عصبی استفاده می شود .به عنوان یک داروی مقوی برای کاهش نشانه های افسردگی استفاده می شود.

مشکلات ریه را درمان می‌کند:

قرن هاست که روغن گل سرخ برای درمان آسم، احتقان، تب و سرفه استفاده می‌شود. برای انجام این کار عالی ترین روش این است که یک کاسه ی بزرگ را پر از آب نزدیک به دمای جوش کنید، سپس ۳ تا ۵ قطره روغن گل سرخ در کاسه بریزید. روغن گل سرخ درهنگام این که در آب، گرم می‌شود، بخاراتی را آزاد می‌کند که می‌توانند برای درمان مشکلات ریه ها و همچنین گلو به شما کمک کنند.

علائم یائسگی را بهبود می‌دهد:

محققان ۲۵ زن یائسه را برای ماساژ گرفتن با چند نوع روغن معطر (به عنوان مثال روغن معطر اسطوخدوس، روغن گل سرخ و روغن معطر گل شمعدانی) به طور روزانه انتخاب شدند. بعد از ۸ هفته، شرکت کنندگان این مطالعه که ماساژ را دریافت کرده بودند. پیشرفت قابل توجهی را در علائم یائسگی (مانند گرگرفتگی) گزارش دادند. در مقایسه با ۲۷ شرکت کننده ای که ماساژ نگرفته بودند.

جای زخم را از بین می‌برد:

این خاصیت روغن گلسرخ می‌تواند برای کسانی مفید باشد که زیاد به ظاهر خود اهمیت می‌دهند. روغن گلسرخ باعث می‌شود که جای زخم و همین طور علائم جوش و آبله به سرعت کمرنگ شود.
این روغن دارای خواصی است که به کاهش جای زخم های ناشی از جراحی، و همچنین ترک های پوستی مرتبط با بارداری و زایمان کمک می‌کند.

به سلامت کبد کمک می‌کند:

روغن گلسرخ برای سلامتی کبد مفید است. این روغن کبد را قوی نگه می‌دارد، سبب عملکرد درست آن می‌شود و عفونت را از آن دور نگه می‌دارد.

استرس را کاهش می‌دهد:

عطر روغن گلسرخ را به روش دلخواه تان در فضا پخش کنید، یا عطر آن را از دست های آغشته به روغن استنشاق کنید. در غیر این صورت چند قطره از روغن را رقیق کنید و آن را در نقاط مربوط به بازتاب درمانی در کف پا هر روز ماساژ دهید.

شما از شر درد خلاص می‌کند:

استفاده از گل سرخ به شیوه ی کمپرس گرم یا سرد می‌تواند به درمان درد ناشی از تورم، رگ به رگ شدگی و گرفتگی کمک کند. صرف نظر از این که از آب گرم یا سرد به عنوان کمپرس استفاده می‌کنید قبل از این که یک پارچه یا چیز دیگر را در آب فرو کنید. چهار تا شش قطره روغن گل سرخ را به آن اضافه کنید.

 

رفع خارش

خارش را تسکین می دهد:

یک قطره روغن گل سرخ و یک قطره روغن اسطوخودوس را به ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری روغن حامل اضافه کنید. ترکیب حاصل را در منطقه‌ی مورد نظر استعمال کنید. می‌توانید کمی روغن نعناع فلفل به روغن گل سرخ اضافه کنید. برای تسکین هر گونه خارش یا سوختگی روی پوست از آن استفاده کنید.

ضد اسپاسم است:‌

این روغن به خوبی اسپاسم را در سیستم تنفسی و روده ها تسکین می‌دهد. به علاوه، اسپاسم عضلانی را در انواع اندام ها از بین می برد و به درمان تشنج بسیار مفید است. 

ملین است:

هیچ ملینی خوش­بوتر از روغن گلسرخ، نمی تواند وجود داشته باشد. این روغن را می‌توانید به عنوان یک ملین بی عارضه و موثر که بوی خوشی دارد. بدون هر گونه عوارض جانبی نامطلوب است استفاده کنید. علاوه بر این، روغن گلسرخ بر عضلات روده و همین طور عضلات مقعد تأثیر می‌گذارد و به بهبود حرکات روده کمک می‌کند.

مشکلات رحم را درمان می کند:

روغن گل سرخ می‌تواند بسیاری از مشکلات زنانه را مانند ترشحات رحم، خونریزی، تومورها، و همچنین قاعدگی نامنظم را درمان کند. رحم را به خوبی تمیز می‌کند و کمک می‌کند که حتی در سن بالاتر عملکرد خود را به خوبی انجام بدهد و به این ترتیب، یائسگی را به تاخیر می‌اندازد.

روغن گل سرخ علائم مرتبط با قاعدگی را برطرف می‌کند و مشکلاتی مانند تغییرات خلقی، پرخوری کردن، عدم تعادل هورمونی، نفخ، خونریزی شدید و گرفتگی عضلانی را برطرف می‌کند.

برای بهبود سلامت معده مفید است:

این روغن برای معده مفید است. معده را آرام می کند، التهاب را از بین می‌برد، به عملکرد درست آن کمک می‌کند و از بروز عفونت در آن جلوگیری کند. به علاوه این روغن از بروز زخم­‌های معده که ناشی از تولید بیش از اندازه ی اسید در معده هستند جلوگیری می‌کند.

صفرابر است:

روغن گل سرخ جریان صفراوی را از کبد پشتیبانی می‌کند و به کنترل سطوح اسید در شکم و همچنین خون کمک می‌کند. بنابراین شما را از مشکلاتی مانند اسیدیته و اسیدوز محافظت می‌کند. این صفرا به هضم غذا، همراه با اسیدهای ترشح شده در معده کمک می‌کند.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند:

سطح کاهش یافته ی کورتیزول بعد از ماساژ با استفاده از روغن گل سرخ و به طور همزمان استنشاق آن سبب می شود که مبارزه با رادیکال های آزاد در بدن به طور قابل توجهی بهبود بیابد. آنتی اکسیدان ها یک سلاح با ارزش و ارزشمند برای مبارزه با عفونت و بیماری ها هستند.

مشکلات تنفسی را درمان می‌کند:

استنشاق بوی روغن گل سرخ سبب رفع گرفتگی بینی می‌شود. این روغن همچنین به درمان آلرژی های دستگاه تنفسی، سرماخوردگی، گلودرد، و همچنین آنفولانزا کمک می‌کند. خواص ضدعفونی کننده‌ی این روغن سبب می‌شود که برای درمان عفونت دستگاه تنفسی مفید باشد.

التهاب را از بین می‌برد:

این روغن گلسرخ دارای خواص ضد التهابی است که می‌توانند سلامت پوست سر را بهبود بدهند. هرچند برخی از مطالعات اشاره می‌کنند که پژوهش­‌های بیش­تری برای بررسی بهترین روش استفاده از روغن گل سرخ برای درمان بیماری­‌های پوستی مورد نیاز است.

در بهبود میل جنسی (لیبیدو) و سلامت هورمونی موثر است:

 از آن جایی که روغن گل سرخ به عنوان یک عامل ضد اضطراب عمل می‌کند می‌تواند به درمان اختلال عملکرد جنسی مرتبط با نگرانی و استرس کمک کند.علاوه بر این، گزارش هایی وجود دارد مبنی بر این­که این روغن می‌تواند هورمون های جنسی را متعادل کند. و به این ترتیب باعث افزایش میل جنسی شود.

سردرد را درمان می کند:

یک قطره از روغن گل سرخ را به دستان تان بمالید. سپس به مدت یک دقیقه، هر دو دست تان را جلوی دهان و بینی تان نگه دارید. روغن گلسرخ معطر  آن را استنشاق کنید. شما همچنین می‌توانید یک قطره از روغن گلسرخ را به طور موضعی روی قسمت های دردناک سرتان استعمال کنید.
 

پوست

روغن گل‌سرخ برای پوست 

 

روغن گلسرخ پوستتان را تمیز می‌کند 

گل سرخ دارای بوی فوق العاده ای است و همین رایحه آن می تواند پوست شما را به حالت طبیعی خود حفظ کند. دلیل اصلی این امر هم وجود آنتی اکسیدان در گل سرخ است که از پوست در مقابل آسیب رادیکال های آزاد محافظت می‌کند. پوست صورت خود را با پودر گل سرخ و عسل پاک کنید سپس بعد از ۱۵ دقیقه بشویید این امر موجب روشن تر شدن  پوست صورتتان می شود.

 کنترل چربی پوست با ماسک گل سرخ 

بسیاری از مرطوب کننده های صورت دارای الکل یا فندق در خود هستند که این عمر باعث خشک شدن شدید پوست می شود. گل سرخ باعث نرم شدن پوست صورت می شود از آنجایی که این گل سرخ برای پوست خاصیت نرم کنندگی دارد باعث نرم شدن پوست و شاداب نگه داشتن آن می شود. می توانید یک مقدار گل سرخ تازه یا خشک شده را با کمی آب قاطی کرده و بجوشانید. به این شکل آب را شروع به جوشاندن کنید سپس گل های سرخ را داخل آن بریزید بگذارید حدود ۳۰ دقیقه به جوش بیاید. بعد از اینکه به جوش آمد آنرا از روی اجاق برداشته و سپس در شیشه اسپری ریخته وقتی تعریق انجام شد آنرا بر روی صورت خود بیافشانید.

ماسک روغن گل سرخ برای طراوات و رفع افتادگی پوست

۷۰ سی سی آب مقطر در حال جوش را روی ۳۰ گرم غنچه گل سرخ ( تازه یا خشک) ریخته و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. این مخلوط را از صافی ریزی عبور داده و گل ها را خارج نموده و با چاقوی تیزی خوب خرد کنید. سپس دوباره گل ها را به آب مقطر برگردانده و پس از آن که آن را کمی گرم کردید ۳۰ گرم جوی پرک آسیاب شده  ۲۰ گرم عسل را اضافه کنید. حال مخلوط فوق را خوب ورز دهید تا به صورت خمیری شکل در آید. سپس پوست صورت و گردن و سینه را تمیز نموده و مقداری از این ماسک خمیری شکل را بر روی این نواحی بمالید (از مالیدن آن به دور چشم خودداری کنید). پس از۳۰ دقیقه پوست را با آب ولرم بشویید. مواد موجود در گل سرخ باعث رفع افتادگی پوست شده و به آن طراوت می بخشد.به علاوه گل سرخ توانایی برطرف کردن جوش ها و سایر اختلالات پوستی را دارد. در ضمن مواد فعال کننده ی موجود در عسل باعث ترمیم و تجدید سلول های پوستی می‌شوند.

روغن گلسرخ به عنوان یک مرطوب کننده – تسکین دهنده 
گل سرخ ارگانیک برای همه نوع پوستی مناسب است و استفاده از آن سبب مرطوب سازی پوست می‌شود. این برای پوست های حساس بسیار مناسب می‌باشد. روغن  موجود در گل سرخ باعث می‌شوند تا رطوبت به طور مستقیم وارد سلول های پوست شود و به آن ها آب رسانی شود. یک چهارم لیوان گل سرخ خشک شده را با ۱ قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید و ۱۵ دقیقه بگذارید این ماسک روی پوست خود بماند.
از بین بردن لکه های صورت با ماسک گل محمدی

گل سرخ غنی از ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان هاست. ویتامین C باعث افزایش کولاژن پوست می‌شود . همچنین باعث سفت تر شدن سلول های پوست صورت می شود. این باعث می شود تا آکنه ها و لکه های روی صورت به راحتی از بین بروند.

ماسک روغن گل سرخ و گوجه فرنگی یا خیار برای رفع جوش

یک قاشق غذاخوری گل سرخ پودر شده را با نصف فنجان آب و نصف فنجان آب گوجه فرنگی یا آب خیار به خوبی مخلوط کرده و آن را روی پوست صورت و گردن قرار بدهید.

بعد از۳۰ دقیقه آن را بشویید. این ماسک در صورتی که هر هفته یک تا دو بار روی پوست قرار داده شود جوش ها را از بین برده و در محو کردن چین و چروک های صورت موثراست.

حمام گل سرخ

یک فنجان گلبرگ رز را با یک دوم فنجان از عصاره گل سرخ و یک دوم فنجان شیر نارگیل  را با هم مخلوط کنید. از این مخلوط می توانید به عنوان یک لوسیون ایده آل در وان حمام تان استفاده کنید. کمی از این مخلوط را در وان بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان استراحت کنید سپس بدن تان را آبکشی کنید و مرطوب کننده بزنید.

جلوگیری از پوسته پوسته شدن پوست با گلسرخ یا روغن گل سرخ
 • گل سرخ خشک دارای خواصی است که باعث می شود پوست تا عمق آن تمیز شود.
 • باعث از بین رفتن کثیفی و سلول های مرده پوست صورت می شود.
 • روغن گلسرخ ارگانیک  را پودر کنید سپس آنرا بر روی منافذ پوست خود قرار دهید.
ماسک روغن گل سرخ ، ضد التهاب طبیعی
 • در گل سرخ ماده ای وجود دارد که می تواند باعث آرام شدن التهاب پوستی مانند آکنه شود.
 • گل سرخ یا روغن آن را بروی پوست سرخ یا باد کرده قرار دهید ببینیند چگونه قسمت سرخ شده آرام می شود.
روغن گل سرخ یک ضد آفتاب طبیعی 
 • ویتامین C موجود در روغن گل سرخ می تواند از پوست صورت در مقابل اشعه های آفتاب محافظت کند.
 • ویتامین باعث افزایش مقاومت پوست در برابر UV آفتاب می‌شود.
 • گل سرخ را بر روی بدن و پوست صورت خود بمالید همچنین خواهید دید که چگونه از آفتاب سوخته شدن پوست جلوگیری می‌کند.
کمک به افزایش رشد مو با روغن گلسرخ
 • روغن گل سرخ همانند روغن مار به افزایش رشد مو کمک شایانی می‌کند.
 • گل سرخ باعث تقویت فولیکول های مو می شود و باعث افزایش رشد مو ها می شود. همچنین گل سرخ نرم کننده فوق العاده ای برای مو ها است.

 • گل سرخ را بر روی پوست سر بمالید این امر باعث افزایش گردش خون بر روی پوست سر می‌شود. همچنین باعث تحکیم موها می‌شود.
طرز تهیه ماسک مو  با روغن گل سرخ

ممکن است روغن را مستقیماً روی موهای خود بمالید. بعضی افراد ترجیح می دهند روغن را از قبل گرم کنند اما حتما آن را قبل از استفاده تست کنید تا مطمئن شوید داغ نیست. روغن را در طول موهای خود ماساژ دهید ، مطمئن شوید که هر رشته را پوشانده اید. کلاه دوش را روی موهای خود قرار دهید و تا ۳۰ دقیقه آن را بگذارید. سپس موهای خود را با شامپو بشویید. در حالی که می توانید به تنهایی از روغن گل سرخ به عنوان ماسک استفاده کنید ، می توانید با روغن های مرطوب کننده دیگر نیز آزمایش کنید. روغن نارگیل و اسطوخودوس تنها چند گزینه است که می توانید استفاده کنید.

ماسک

طرز تهیه ماسک کششی پوست

یک مشت پودر گل سرخ ۲۵ گرم آب و نصف قاشق چایخوری پودر آگارآگار را مخلوط کنید. ابتدا گیاه را با آب جوش خیسانده به مدت یک ساعت تامل کنید. محلول را تصفیه و مقدار ۷۰ گرم آن را جدا کرده پودر آگارآگار بیافزایید بهم زده و مخلوط را در ظرفی روی آبجوش قرار دهید تا گرم شود و مجدداً به هم بزنید این ماسک آماده استفاده برای پوست صورت و گردن است. بعد از ۲۰ دقیقه ماده سفت شده را بلافاصله با حوله نم دار خیس کرده و از پوست جدا کنید. با آب گرم فراوان شستشو دهید و خشک کنید. این ماسک به هلتار و پیشتن معروف است.

 
لوسیون گل سرخ
 • در ظرفی ۲ قاشق چایخوری موم را گرم کنید و ۲ قاشق چایخوری روغن بادام شیرین را به آن اضافه کنید.
 • یک فنجان گلاب و عصاره گل سرخ را کم کم به آن اضافه کنید و بگذارید محلول کمی غلیظ شود.
 • از این ترکیب می توانید به عنوان لوسیون بدن استفاده کنید.
 • روغن بادام و گلاب به عنوان یک مرطوب کننده ایده آل عمل می کند.
کرم گل سرخ

یک قاشق چایخوری موم را گرم کرده و یک قاشق چایخوری لانولین را به آن اضافه کنید. بعد از کمی گرم شدن٬ ۲ قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین٬ ۲۰­- ۱۰ قطره عصاره روغن گلسرخ را به آن اضافه کنید و بگذاریدکمی بجوشد بعد از این که غلیظ شد٬ بگذارید سرد شود و به عنوان کرم از آن استفاده کنید.

 

عوارض جانبی روغن گل سرخ

در حالی که واکنش‌های آلرژیک به روغن رایج نیستند، برخی از علائم مورد توجه قرار دارند:

 • پوست خارش دار
 • قرمزی یا کهیر
 • بثورات پوستی
 • همچنین مواظب باشید روغن را در چشمان خود نریزید.
 • هنگام استفاده از روغن به عنوان ماسک، و با دقت شستشوی آن در حمام ، می توانید از این کار جلوگیری کنید. روغن گل رز فقط برای استفاده موضعی در نظر گرفته شده است.
 • در مورد درمان های مو و پوست سر نیز چنین است. هرگز روغن را از طریق دهان مصرف نکنید. قبل از استفاده از روغن گل رز با پزشک خود مشورت کنید.
 • حتی برنامه های کاربردی موضعی می‌توانند با داروهایی که مصرف می‌کنید، و همچنین در هر شرایط بهداشتی که ممکن است داشته باشید، اختلال ایجاد کنند.

منابع: مدرنرویکا 

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟