آرگان

روغن ارقان که در میان مردم به نام روغن آرگان مشهور است روغنی است که از هسته میوه درخت ارقان به دست می‌آید و مصرف غذایی و دارویی دارد. روغن آرگان سرشار از اسیدهای چربی چون اسید لینولئیک است که حاوی ویتامین E است. این روغن یک آنتی‌اکسیدان طبیعی است و می‌تواند اکسیژن‌رسانی درون‌سلولی را افرایش دهد. ترکیبات آنتی‌اکسیدانی (توکوفرولها–فنولها- کارتنوئیدها) غلظت بسیار زیادی در این روغن دارند. آسکولین نیز که یک ترکیب ضد سرطان است به میزان زیادی در این روغن وجود دارد.

 

فواید و خواص روغن آرگان 

 

درمان آکنه

تری ترپنوئیدها به طور طبیعی در روغن آرگان یافت می‌شوند و مزایای سلامتی شگفت انگیزی برای پوست ارائه می کنند، از جمله درمان آکنه ملایم و بهبود زخم های مرتبط با آکنه. همچنین در مطالعات اثبات شده که موجب کاهش سطح چربی پوست در افراد دارای پوست چرب، کاهش چربی و بهبود ظاهر کلی می شود.
همان طور که روغن آرگان حاوی مقدار بالایی لینولئیک اسید است، به کاهش التهاب ناشی از آکنه کمک می‌کند و به درمان سلول های پوستی آسیب دیده کمک می کند. اگر از آکنه رنج می برید، می توانید از آن به عنوان بخشی از دستورالعمل استفاده از تونر استفاده کنید. این روغن کمک می کند تا به پوست شما درخشش دهد و با جوش ها مبارزه کند. ساده است، در یک لیوان آب جوش یک کیسه چای سبز بیاندازید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند. کیسه چای را بردارید و اجازه دهید تا به دمای اتاق برسد. ۲ تا ۴ قطره روغن آرگان و یک قطره روغن درخت چای به آن اضافه کنید. از آن برای بعد از پاکسازی و قبل از مرطوب سازی استفاده می کنید. برای ناحیه های سرسخت، چند قطره روغن آرگان را روی کف دست خود بریزید و به آرامی آن را روی پوست بمالید.

مبارزه با آماس پوست

اگزما یا درماتیت آتوپیک یک بیماری پوستی رایج است که با لکه های ملتهب و خارش دار توصیف می شود و همانطور که روغن آرگان به خوبی برای کاهش جوش و احساس خارش بسیار موثر شناخته شده است، می تواند التهاب های پوستی (dermatitis flare-ups) را با آبرسانی پوست به حداقل برساند، به طوری که می تواند عملکرد محافظتی خود را بهتر انجام دهد. روغن حاوی اسیدهای چرب ضروری مانند اولئیک اسید، لینولئیک اسید و اسیدهای چرب امگا ۳ است تا به حفظ رطوبت در پوست و حفظ سلامت سلول کمک کند.
روغن آرگان همچنین حاوی ویتامین E است که دارای خواص آنتی اکسیدانی قدرتمندی است که به آن کمک می کند با اثرات مضر رادیکال های آزاد که یکی از علل اولیه مشکلات پوستی مانند اگزما هستند مبارزه کند. همچنین ترکیبات ضد التهابی آن به کاهش تورم کمک می کند.

کاهش پیری زودرس

همانطور که گفته شد، روغن آرگان حاوی مقادیر بالای اسید های چرب است، در واقع، حاوی تقریبا ۸۰ درصد اسید های چرب است که به طور شگفت انگیزی نشانه های پیری زودرس را از بین می برد. به همین دلیل است که مراكشی ها از آن برای جلوگیری از پیری زودرس و نشانه های آن استفاده میكنند، مانند خطوط لبخند اطراف چشم و چین و چروك ها. استفاده منظم از روغن آرگان اثبات شده است که عمق و شدت چین و چروک ها را کاهش می دهد و همچنین لکه های سنی را با بازگرداندن خاصیت ارتجاعی جوانی پوست و افزایش میزان بازسازی سلول های پوستی سالم، محو کند.
در یک مطالعه سال ۲۰۰۷ از دانشکده پزشکی دانشگاه بیمارستان عمومی پزشکی وین در اتریش، گروهی که از روغن آرگان به عنوان بخشی از مراقبت از پوست منظم خود برای ۳۰ روز استفاده کردند، هیدراسیون پوست آنها در مقایسه با گروه دارونما به طور قابل توجهی بهبود یافت. از آنجائی که فقدان رطوبت یکی از دلایل اصلی پیری پوست است، نتایج قابل توجه است. هنگامی که پوست هیدراته می شود، کلاژن کمتری از دست می دهد و از عناصر مانند خورشید، گرما، سرما و باد محافظت می شود. تحقیقات دیگر در مورد زنان یائسه در سال ۲۰۱۴ نشان داد، پس از اینکه شرکت کنندگان مقدار کمی روغن آرگان را هر شب برای دو ماه مصرف کردند، بهبود قابل توجهی را در توانایی پوست در حفظ آب تجربه کردند. حتی قابل توجه تر ازآن، این بود که محققان دریافته اند پوست می تواند آب بیشتری را بدون خشک شدن از دست بدهد، به این معنا که این فقط یک اثر زیبایی نبود،بلکه تغییر عمیق واقعی در سطح سلولی بود.

درمان جوش با آرگان

جوش های اصلاح

جوش های اصلاح نه تنها ناخوشایند هستند، آنها ناراحت کننده و گاهی حتی دردناک هستند. روغن آرگان می تواند سبب تسکین و درمان جوش های اصلاح در مردان و زنان شود، پس از اصلاح پاها و خط بیکینی (مایوی زنانه)، و یا صورت خود. فقط چند قطره روغن را در کف دست خود گرم کنید و به آرامی آن را در ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید. شما همچنین متوجه میشوید که تعداد موهای درون روییده نیز کاهش می یابد.

حفاظت از آسیب زیست محیطی

همانطور که گفته شد، روغن آرگان حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها است که می تواند به محافظت از پوست، مو و ناخن ها از آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش کمک کند. یک مطالعه ۲۰۱۳ منتشر شده در پزشکی جایگزین تکمیلی مبتنی بر شواهد نشان می دهد که چگونه روغن آرگان سرعت ریکاوری از آسیب را بهبود می بخشد. ملانین یک رنگ دانه در پوست است که از ما در برابر اشعه UV محافظت می کند و برای پوست سالم،حیاتی است. اگر شما خیلی زیاد یا خیلی کم داشته باشید، می تواند منجر به انواع مشکلات پوستی و حتی منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان شود. روغن آرگان یک مهار کننده بیوسنتز ملانینی انتخابی است، که بدین معنی است که می تواند سلول های پوستی را که ملانین بیش از حد دارند، به حالت نرمال بازگرداند، که شما را سالم و ایمن از اشعه UV نگه می دارد. در واقع استفاده از روغن آرگان برای پوست آسیب دیده در اثر UV، می تواند لکه های خورشید را از بین ببرد و پوست سفت و خشک را که در نتیجه قرارگرفتن بیش از حد اشعه UV است را با افزایش بازسازی سلول های سالم، بهبود بخشد.

کاهش کلسترول مضر

روغن آرگان آشپزی، هنگامی که به عنوان یک جایگزین برای سایر روغن های کمتر سالم در رژیم غذایی استفاده شود، می تواند به کاهش سطح کلسترول بد کمک کند. ترکیب منحصر به فرد استرول های گیاهی موجود در روغن -شوتنول (schottenol) و اسپینسترول (spinasterol) – در واقع جذب کلسترول بد را از داخل دستگاه روده مسدود می کند.
روغن آرگان یکی از ثروتمندترین منابع اسیدهای چرب امگا و استرول های گیاهی است که کلسترول را تنظیم می کنند. در حالی که این اسیدهای چرب سالم را می توان در روغن های گیاهی و ماهی یافت، تحقیقات نشان داده است که اسیدهای چرب ضروری گیاهان دو برابر مؤثرتر از روغن ماهی هستند.

تسکین التهاب مفصل و روماتیسم

این روغن برای التهاب مفصل یا روماتیسم، بسیار مفید است. فلاونوئیدها موجود در روغن آرگان دارای خواص ضد التهابی قوی هستند که می توانند برای درمان مشکلات داخلی و خارجی، از جمله کاهش درد و تورم آرتروز استفاده شوند. روغن آرگان حاوی سطح بالایی از تری ترپنوئید ها است، به طور خاص بوتیروسپرمول (butyrospermol) ، که مهم هستند، ترکیبات فعال بیولوژیکی که به خوبی بخاطر مزایای ضد التهابی شان شناخته شده اند.محتوای لینولئیک اسید بالای آن موجب افزایش تولید پروستاگلاندین ها میشود که همچنین به شرایط روماتولوژیکی کمک می کند.
برای از بین بردن درد عضلات و مفاصل، چند قطره روغن آرگانی خالص راروی پوست خود در ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید.

کمک به هضم

روغن ارگان روغن با درجه آشپزی حاوی ترکیبات ارگانیک است که هنگام افزودن به غذا باعث افزایش غلظت پپسین در اسید معده بدن می شود، بنابراین هضم را بهبود می بخشد. پپسین یک آنزیم مهم در اسید معده است که پروتئین موجود در گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی را هضم می کند. هضم بهتر به معنای انرژی بیشتر، گرسنگی کمتر، کاهش وزن و در نهایت بدن سالم تر است.

مبارزه با سرطان

مطالعات زیادی در مورد توانایی روغن آرگان برای مبارزه با سرطان و سایر بیماری ها صورت گرفته است. سطح بالای آنتی اکسیدان ها در روغن به محافظت پوست در برابر رادیکال های آزاد کمک می کند، که می تواند منجر به سرطان پوست شود. همچنین مطالعاتی در مورد قدرت درمان روغن آرگان در برابر سرطان های روده بزرگ و مثانه، سرطان پروستات و همچنین رشد سرطان در سراسر بدن صورت گرفته است، که ممکن است از عفونت یا التهاب ایجاد شود. قدرت درمان روغن آرگان به پیری پوست و معالجه سرطان ختم نمی شود.

جلوگیری از ترک های پوستی

این روغن شگفت انگیز همچنین می‌تواند برای جلوگیری از ترک های پوستی ناشی از بارداری، رشد بالغ باسن و سینه و یا افزایش سریع وزن با نرم یا سفت شدن پوست استفاده شود. با کمک به بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و هیدراته نگه داشتن آن، عمل می کند و باعث می شود که ترک های پوستی کمتر شکل گیرند. چند قطره در کف دستان خود گرم کنید و به آرامی آن را بر روی ناحیه هایی مانند باسن، ران، و شکم مالش دهید، جایی که آنها ایجاد شده اند.

درمان موخوره

روغن آرگان هنگامی که برای مو استفاده شود، با پوشش ساقه مو مانع از خشک شدن و آسیب زیست محیطی می شود. روغن رطوبت مو را حفظ می کند و مو دارای حالت پرواز را صاف می کند، که موجب می شود موها قابل کنترل و کمتر مستعد شکست باشند، در اثر شانه کردن و مدل دار کردن. روغن آرگان همچنین می تواند به حفظ رنگ کمک کند مانند حنا و آم لا، و مدت زمان بین رنگ کردن مو را افزایش می دهد. روغن آرگان غنی از ویتامین E است، که مو را تغذیه می کند، موخوره را درمان می کند و درخشندگی و ظاهر سالم مو را افزایش می دهد.
شما می توانید آن را به عنوان یک حالت دهنده مو بدون نیاز به آبکشی (leave in conditioner) برای کمک به درمان موخوره و همچنین جلوگیری از فر شدن و حالت پرواز مو استفاده کنید. با چند قطره روغن شروع کنید و آن را در کف دست خود گرم کنید، سپس با انگشتان دست آن را در سراسر موهایتان پخش کنید. به انتهای موها بیشتر توجه کنید. پس از آن، یک قطره دیگر را به انگشتان خود اضافه کنید و آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. افراد بسیاری با استفاده از این روش مزایای فوری را تجربه کرده اند. این روغن به طور باور نکردنی موجب افزایش درخشندگی و براقیت، کاهش فر شدن و نرم تر و قابل کنترل تر شدن مو می شود.

تقویت ناخن

روغن آرگان هنگامی که به ناخن های دست و پا مالیده می شود، با توجه به سطح بالایی ویتامین E خود به طور طبیعی به تقویت ناخن های سالم و قوی تر کمک کند.ویژگی های ضد باکتری و ضد التهابی روغن آرگان نیز ممکن است به مبارزه با عفونت ناخن و پوست مرتبط با سلامت ضعیف ناخن کمک کند. این روغن یک مرطوب کننده عالی غیر چرب برای ناخن ها و پوست است. برای استفاده از آن، ابتدا مطمئن شوید که تمام لاک ناخن ها را پاک کرده و سپس کاملا شستشو دهید. تنها یک قطره کوچک را روی هر ناخن یک بار قرار دهید و سپس آن را به کوتیکول و صفحه ناخن مالش دهید. تا زمانیکه تمام ناخن ها را تمام کنید، اجازه دهید که روی آنها بماند و سپس به طور کامل بشویید. روغن به حفظ سلامت ناخن ها کمک می کند، در حالی که برای جلوگیری از درد ریشه ناخن کوتیکول ها را مرطوب نگه می دارد.

درمان ترک و خشکی کف پا

پوست خشک و ترک خورده پاها یا پاشنه ها نه تنها ناراحت کننده هستند، بلکه می تواند باعث شود که شما بخواهید آنها را پنهان کنید، حتی زمانی که هوا گرم است و برای یک جفت صندل زیبا گریه کنید. خوشبختانه روغن آرگان می تواند کمک کند. چند قطره بر روی پای خود بمالید، توجه زیادی به مناطق خشن داشته باشید. اگر پوست شما بسیار خشک باشد، ممکن است نیاز به اضافه کردن کمی بیشتر داشته باشید تا کاملاً مرطوب شوند. پس از آن، آنها را نشویید. اجازه دهید روغن روی پاها بماند و آنها را با یک جفت جوراب بپوشانید تا نفوذ کنند. آنها را حداقل برای ۳۰ دقیقه نگه دارید، اما در حالت ایده آل، یک شب. شما از ظاهر و احساس آنها در صبح شگفت زده خواهید شد!

 

آرگان برای مو

خواص روغن آرگان برای مو چیست؟

می‌توان گفت این روغن بهترین روغن برای مو است. مو یکی از ویژگی‌های زیبای هر فرد است و البته بر روی ظاهر، اعتماد به نفس و یا حتی ویژگی‌های شخصیتی‌اش هم تاثیر می‌گذارد. اگر فردی را می‌بینید که موهای سالم و درخشانی دارد و درست در همان زمان از موهای آسیب‌دیده خودتان نا امید می‌شوید، باید بدانید که وقت آن است که به موهای خود بیشتر برسید! موها به دلیل قرار گرفتن در معرض حرارت، مواد شیمیایی، انواع رنگ مو و … نیاز به مراقبت زیادی دارند تا بتوانند وضعیت سالم خود را حفظ کنند و اینجاست که روغن مو قهرمانانه وارد می‌شود.

درمان شوره سر

روغن آرگان مرطوب‌کننده بسیار خوبی است و به دلیل میزان بالای ویتامین ای و آنتی اکسیدانش با شوره و پوسته‌های خشک سر مبارزه می‌کند. زمانی که برای درمان شوره مو از شامپوهای ضدشوره استفاده می‌کنید، در واقع میزان زیادی از مواد شیمیایی که قوی هم هستند، به پوست سر می‌رسانید ولی روغن طبیعی آرگان بدون آسیب به سر، با آیرسانی به مو حتی با چند قطره می‌تواند مشکل را حل کند.

نرم‌کننده بعد از حمام

از این ماده می‌توان به عنوان ماده نرم‌کننده بعد از شامپوی مو هم استفاده کرد. این روغن حالت وزی مو را می‌گیرد و موخوره را هم درمان می‌کند. دو سه قطره از آن را کف دست ریخته و آن را روی ساقه تا انتهای مو ماساژ دهید. این نکته را هم باید بگوییم که درخشندگی و نرمی مو با استفاده از این روغن به ظاهر شما باز می‌گردد.

محافظت از مو در برابر حرارت

مژده بدهید که دیگر سشوار و اتوی موها را آسیب نخواهد زد! قبل از استفاده این وسایل، دو تا سه قطره از روغن آرگان را کف دست ریخته و به موها بمالید. با استفاده از برس یا شانه روغن را به همه تارهای مو برساند و آن را از آسیب درجه حرارت بالا در امان بدارید.

مراقبت مو در زمان شنا

با گرم شدن هوا، شنا کردن در دریا و استخر طرفداران بسیاری پیدا می‌کنند. ولی متاسفانه یکی از آسیب‌های جدی مواد شیمیایی استفاده شده برای ضدعفونی کردن آب استخر و حتی نمک‌های محلول در آب دریا، روی مو نمایان می‌شود و آنها را خشک و آسیب دیده می‌کند. برای محافظت مو در برابر کلر و نمک، آنها را کاملا خیس کرده و سپس چند قطره روغن آرگان به موها اضافه کنید. بعد از تمام شدن شنا، سریع موهایتان را بشویید و انتهای مو را با حوله فشار دهید و دوباره به آنها روغن بزنید و با استفاده از برس همه حجم موها را آغشته کنید. از سشوار استفاده نکنید و اجازه دهید خودش در دمای معمولی خشک شود.

درمان ریزش مو

ریزش مو یکی از معضلاتی است که در خانم‌ها و هم در آقایان وجود دارد. ولی مثل موارد قبلی این ماده به کمکتان می‌آید. این روغن نه تنها در جلوگیری از ریزش مو موثر است، بلکه در صورت استفاده منظم رشد موهای جدید را هم افزایش می‌دهد.

مراقبت از مو در برابر خورشید

تصور نمی‌کنید که اشعه ماورای بنفش تا چه اندازه موها را آسیب می‌زند. روغن آرگان از مو در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. حتی اگر ساعات طولانی از روز را در زیر نور آفتاب به سر کنید، دیگر نگران آسیب موهای خود نخواهید بود.

ماسک روغن آرگان

می‌توانید این روغن را به صورت ماسک در طول شب بر روی مو بگذارید. مو را در زمان استفاده به مدت ۱۵ دقیقه با روغن از کف سر تا نوک آنها ماساژ دهید و بدون آنکه چیزی به دور موها بپچید، شب را با آسودگی بخوابید. در طول این مدت مواد مغذی جذب مو می‌شود.

شامپو آرگان

در بسیاری از محصولات کارخانه‌ای و شامپوها از روغن آرگان استفاده می‌شود. شامپو آرگان نرمی، استحکام و درخشندگی مو را باز می‌گرداند و با خشکی، شکنندگی و آسیب مو مبارزه می‌کند. ویژگی مثبت شامپو آرگان این است که مانند هر شامپوی دیگری می‌توانید مصرف عادی داشته باشید با این تفاوت که به نرم‌کننده و حالت‌دهنده نیازی نخواهید داشت. برای نتیجه بهتر شامپو را مستقیما روی کف سر استفاده نکنید. ابتدا کف دست ریخته، دو دست را به هم بمالید و سپس موها را شستشو دهید. این شامپو را یک روز در میان استفاده کنید تا تغذیه مو به خوبی انجام بگیرد و ظاهر سالم به موهایتان باز گردد.

روغن بدن آرگان

همانطور که گفته شد، این ماده به غیر از کاربرد به عنوان روغن مو، برای پوست بدن هم مفید است. این روغن پوست را جوان می‌کند و ضد چروک وضدلک است. برای درمان جوش و آکنه که در هر سنی به عنوان یکی از مشکلات پوستی رایج دیده می‌شود، یک کمک‌کننده قوی است. برای استفاده صورت از محصولات مطمئن و مخصوص صورت استفاده کنید.

بعد از تقویت پوست صورت، نوبت به باقی بخش‌های بدن می‌رسد. روغن بدن آرگان خشکی پوست بدن را درمان کرده و میزان اسیدهای چرب این روغن التهاب پوست را کاهش داده و از خشکی آن جلوگیری می‌کند. با این روغن می‌توانید با خشکی کف پا هم خداحافظی کنید.

ناخن هم از اجزای دارای کراتین بدن است که به مراقبت نیاز دارد. یکی دیگر از خواص روغن آرگان تقویت ناخن، رفع شکنندگی و لایه لایه شدن است.

 

مضرات روغن آرگان

استفاده از این روغن نیز مانند سایر مواد و داروهای گیاهی ممکن است با عوارض جانبی خاص خود همراه باشد. مهمترین عوارض جانبی مصرف روغن آرگان که گزارش شده است عبارتند از:

  • ایجاد آلرژی و حساسیت
  • افزایش زمان خونریزی به دلیل وجود ماده توکوفرول
  • لازم است افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند و یا به این بیماری مبتلا هستند در مصرف روغن آرگان احتیاط کنند.
     

روغن آرگان

روش تشخیص روغن آرگان اصل

فاقد مواد معطر و طعم دهنده باشد. بوی روغن آرگان اصل شبیه بوی مغزهای گیاهی و بسیار شبیه به بوی ذرت بوداده است.
روغن آرگان اصل دارای رنگ زرد مایل به طلایی است و دارای بافت نرم و غلیظ می‌باشد.
در آن نبایستی ذرات معلق، رسوب یا ذرات ابرآلود مشاهده شود.
غلظت و چسبندگی روغن آرگان اصل، در حد روغن‌های گیاهی خوراکی است.
در شیشه تیره رنگ و یا داخل قوطی مقوایی نگهداری شود.
بیش از حد ارزان و یا بیش از گران نباشد.
روغن آرگان اصل در کشور مراکش تولید می‌شود و در صورت خرید در داخل کشور لازم است گواهی سازمان غذا و دارو و مجوز بهداشت را داشته باشد.
توجه داشته باشید که روغن‌های ارگان موجود در بازار خوراکی نیست و فقط برای مصارف موضعی توصیه می‌شود. 

منابع: دیجی کالا مالتینا 

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟