درمان سرماخوردگی

 سرماخوردگی

در تعاریفی که برای سرماخوردگی ارائه می­شود آن را یک عفونت دستگاه تنفسی فوقانی عنوان می­کنند. یک بیماری متداول که بخصوص در کودکان به دلیل داشتن سیستم ایمنی حساس، بسیار رایج است. اما همین رایج بودن و اینکه بسیاری در طول سال یک یا چند بار به آن دچار می­شوند موجب فریب بسیاری از ما شده است. به گونه ­ای که فکر می­کنیم این یک بیماری ساده است که با خوردن چند قرص که معمولا در هر خانه­ ای یافت می­شود از شر آن راحت می­شویم. شاید باور آن برای ما کمی دشوار باشد که غفلت از سرماخوردگی و یا درمان سطحی این بیماری  چنان عوارضی دارد که حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

سرماخوردگی

پس چه بهتر آنکه برای دوری از عوارض معمول مصرف داروهای شیمیایی و بخصوص آنتی بیوتیکها، باز هم به درمانهای سنتی و استفاده از دمنوشهای گیاهی اعتماد کنیم و بجای آنکه به بهانه درمان یک سرماخوردگی به ظاهر ساده آسیبهای جبران ناپذیر به بدن خود وارد کنیم، با استفاده از روشهای اثبات شده در طب سنتی نه تنها بر بیماری خود هر چه سریعتر غلبه کنیم بلکه بدن خود را در مقابل تکرار این بیماری متداول که به سرعت نیز منتقل می­شود، مقاوم سازیم. پس شما نیز با این مقاله از وبلاگ الو حکیم همراه باشید و توصیه­ های آن را عمل کنید و آنرا به دیگران نیز تجویز نمایید. 

 

سرماخوردگی بیماری پرهزینه

نکته قابل تامل دیگر در مورد سرماخوردگی این است که این بیماری بسیار پرهزینه است. به گونه­ای که در آمریکا هزینه­های  میلیارد در سال تخمین زده شده است و این جدا از هزینه های غیر مستقیم به دلیل مرخصی از محل کار یا ترک کار برای دوره درمان است که خود بالغ بر مستقیم پزشکی شامل خرید دارو، ویزیت پزشک، داروهای معالجه عفونتهای ثانویه ناشی از سرماخوردگی، میلیارد در سال است.

 

سرماخوردگی و خطر مرگ

سرماخوردگی در کودکان زیر 5 سال و بزرگسالان بالای 65 سال، افرادی که دارای مشکل دیابت هستند و یا کسانی که بیماریهای قلبی و عروقی دارند، کسانی که مشکلات تنفسی دارند می­تواند کشنده باشد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که از بیماریهای قلبی-عروقی رنج می‌برند، در زمان ابتلا به آنفولانزا ۶ برابر بیشتر از حالت عادی در معرض سکته قلبی قرار می‌گیرند.

همچنین در زمان ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا ممکن است افراد دچار عفونت ثانویه شوند. عفونت ثانویه در کودکان، سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری‌های ریوی، بیماری‌های‌ نقص‌ ایمنی‌، سرطان‌ در مراحل پیشرفته و دیابت، به دلیل ضعف سیستم ایمنی ممکن است با خطراتی همراه باشد. در عفونت ثانویه باکتری‌ها به بدن فرد مبتلا به آنفولانزا ویروسی حمله کرده و با تشدید بیماری و همچنین ایجاد عفونت‌های جدید در حلق، گوش و بینی و همینطور ریه، سبب تضعیف بیشتر سیستم ایمنی شده و به دلیل عدم توانای بدن این افراد در مبارزه با عفونت‌های ویروسی و باکتریایی ممکن است جان خود را از دست بدهند.

 

خطرات مصرف آنتی بیوتیکها بدون مجوز پزشک

متاسفانه متداولترین روش درمان سرماخوردگی بخصوص در کشور ما خوددرمانی از طریق مصرف داروهای بدون نسخه از جمله آنتی هیستامین و قرص سرماخوردگی بزرگسالان و یا داروهای سرکوب کننده سرفه  و مصرف آنتی بیوتیکهاست. غافل از اینکه مصرف خودسرانه آنتی بیوتیکها میکروبهای مفید روده را از بین می­برند. برخی آنتی بیوتیکها اجازه ادامه زندگی را از بعضی سلولها می­گیرند و یا مانع تکثیر آنها می­شوند.

مصرف آنتی بیوتیکها

مصرف بی­موقع و یا بیش از اندازه آنتی بیوتیکها این امکان را به میکروبها می­دهد که یاد بگیرند خود را در برابر آنتی بیوتیکها محافظت کنند و آنها را بی اثر نمایند. نکته مهم این است که بعضی از گلودردها و عوامل سرماخوردگی اصلا یا سرماخوردگی نیستند و یا اگر باشند ممکن است سرماخوردگی ویروسی باشد که راه حل آن درمان از طریق آنتی بیوتیکها نیست. حتی تکرار بعضی از علانم سرماخورگی بطور مکرر ممکن است خود ایجاد خطر کند، مثلا سرفه­های مکرر و ضعیف شدن ریه­ها و سیستم تنفسی در دراز مدت ممکن است خطر ابتلا به آسم را افزایش دهد. از طرفی بعضی از این داروها که حتی بدون تجویز پزشک نیز می­توان آنها را تهیه نمود برای زنان باردار، کودکان زیر شش سال و یا کودکان زیر 12 سال اصلا مناسب نباشند.

 

شرایطی که بدن را مستعد ابتلا به سرماخوردگی می‌کند

به طور کلی بر اساس آموزه‌های طب ایرانی اشخاص باید در فصول سرد سال از شرایطی که افزایش سردی و رطوبت در بدن را به همراه دارند، پرهیز کنند، زیرا این شرایط بدن را آماده ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماری‌های ناشی از غلبه بلغم می‌کند؛ این شرایط عبارتند از: پرخوری، پرخوابی، کم‌تحرکی، خوابیدن در ساعات روز، در معرض باد یا هوای سرد قرار گرفتن، استحمام کردن با آب سرد یا خشک نکردن سر و بدن بلافاصله پس از استحمام و مصرف زیاد غذا‌های چرب یا سرشار از کربوهیدرات مانند برنج، سیب زمینی و نان، غذا‌های خمیری و رشته‌ای و مواد غذایی با طبع سرد مانند ترشی‌ها، دوغ، ماست، خیار و گوجه‌فرنگی.

 

راهکارهای طب سنتی برای درمان سرماخوردگی

طب سنتی که امروزه جایگاه بزرگی در دنیا باز کرده است برای بسیاری از بیماریها راه حلهایی دارد. سرماخوردگی از جمله بیماریهایی است که طب سنتی در درمان آن بسیار موفق عمل کرده است. بیش از هزاران سال است که مردم چین با کمک همین طب سرماخوردگی خود را درمان می­کنند.

طب سنتی برای درمان سرماخوردگی

در درمان سرماخوردگی تاکید طب سنتی بر تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن است. در این طب بیشتر تاکید بر پیشگیری از سرماخوردگی با مصرف بعضی از گیاهان و مواد طبیعی مانند سبزیجات و عسل است.

بسیاری از افراد در طول سال به دفعات زیادی دچار سرماخوردگی می­شوند. علت آن نیز این نکته است که در واقع بدن بطور کتامل بر سرماخوردگی غلبه نکرده است، بلکه فقط بطور موقت آن را آرام کرده است. بنابر این به کوچکترین تحریک مجدد بیماری در آنها فعال می ­شود.

طب سنتی اعتقاد دارد که بیمار در صورت مواجهه با سرماخوردگی ابتدا باید اصول معمول بهداشتی مانند شستن مکرر دستها و بینی و چشمها به همراه استراحت و خواب کافی، دوری از محیطهای آلوده، دوری از استرس و فشارهای عصبی، استفاده از مایعات جهت رفع سموم را در نظر داشته باشد سپس در کنار آنها از دستورالعملهای غذایی پیروی کند که در این مقاله بیشتر به آنها اشاره خواهد شد. اما ذکر این نکته نیز مهم است که به قدری مواد گیاهی و طبیعی عنوان شده در طب سنتی برای درمان این بیماری زیاد است که عنوان کردن همه آنها از حوصله خارج است و فقط موجب سردرگمی شما می­شود. از این رو در این مقاله به موارد اشاره شده است که یا بیشتر در دسترسند و یا در درمان آن سریعتر عمل می­کنند و در طب سنتی بیتر به آنها اشاره شده است

 

دسته بندی انواع سرماخوردگی در طب سنتی چینی

طب سنتی چینی سرماخورگی را در دسته کلی تقسیم بندی می­کند و علائم متفاوتی را برای هر کدام در نظر می­گیرد. از دیدگاه طب سنتی چینی سرماخورگی به دو دسته کلی سرماخوردگی سرد و گرم تقسیم می­شود.

در طب چینی علائم “سرما” شامل عطسه ، آبریزش بینی با خلط واضح یا سفید ، خارش گلو ، سرفه کردن با مخاط روشن یا سفید. اگر آنها را داشته باشید ، طب چینی می گوید این سرماخوردگیسرد است.  علائم سرماخورگی گرم نیز شامل گلودرد ، تب همراه لرز ، تشنگی ، آبریزش بینی با خلط زرد و سرفه با مخاط زرد است سپس با دانستن نوع سرماخوردگی غذاها و گیاهانی را به شما توصیه می­کند.

انواع سرماخوردگی در طب سنتی چینی

طب سنتی برای سرماخورگی سرد که بیشتر در زمستان و بهار ما را تهدید می­کند، مقدار زیادی سوپ برنج، مایعات گرم تجویز می­کند و می­خواهد زنجبیل ، دارچین ، پیاز سبز و سیر را به غذاهای خود اضافه کنید. اگر هم علائم شما بیشتر سرماخورگی گرم است، می­گوید مقدار زیادی چای نعناع بنوشید و میوه های خنک کننده مانند پرتقال و سایر مرکبات مصرف کنید. طب سنتی بر خلاف باور بسیاری از ما مصرف لبنیات در دوره بیماری را منع می کند و  البته در هر دو مورد مصرف  قندها / شیرینی ها و غذاهای سرخ شده را مضر می­داند

 

سرماخوردگی و نیاز به خواب بیشتر

در طب سنتی همچون طب مدرن بر روی استراحت و خواب در دوره بیماری تاکید شده است، زیرا در این حالت بدن انرژی بیشتری را جهت مبارزه با پاتوژنها و عوامل بیماری ذخیره می­کند. اما طب مدرن گاهی برای بهبود در آن داروهایی را تجویز می­کند که ممکن است عوارضی را داشته باشد اما طب سنتی به کمک گیاهان آرامیخش به شما در داشتن خواب عمیقتر کمک می­کند.

 

سیر دشمن باکتریها

سیر یکی از محبوب ترین روشهای درمانی خانگی برای سرماخوردگی است. در بسیاری از فرهنگ ها برای درمان سرماخوردگی سیر تجویز می­شود، خواه سوپ مرغ با سیر زیاد ، نوشیدنی ساخته شده با سیر خرد شده خام ، یا اینکه فقط شامل خوردن سیر خام باشد.

سیر دشمن باکتریها

سیر  خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ را نشان داده است. آلیسین مادهای موجود در سیراست به سیر عطر و طعم خاص و جذاب می­بخشد. برای به حداکثر رساندن مقدار آلیسین، هم می­توان سیر تازه خرد شده خورد و هم میتوان سیر را به صورت قرص مصرف کرد.

در یک مطالعه شامل 146 نفر ، شرکت کنندگان یک سیر را به مدت 12 هفته بین نوامبر و فوریه وارد برنامه غذایی خود کردند. افرادی که سیر مصرف کردند خطر ابتلا به سرماخوردگی را به نصف رساندند. این مطالعه همچنین نشان داد که سیر باعث کاهش زمان بهبودی در افرادی که دچار سرماخوردگی شده اند می شود.

همچنین ممکن است سیر سطح قند خون را کاهش داده و باعث آزاد شدن انسولین شود ، بنابراین باید توسط افرادی که مبتلا به قند خون هستند با احتیاط استفاده شود. همچنین در زنان باردار نیز مصرف سیر ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.

 

عسل سرکوب کننده سرفه ­ها

عسل یک درمان خانگی محبوب برای سرفه و سرماخوردگی در بسیاری از فرهنگها است. یک مطالعه جدید بر روی کودکان و نوجوانان شواهدی را ارائه داد که نشان می­دهد عسل ممکن است به آرام کردن سرفه­های کودکان و بهتر خوابیدن آنها کمک کند. محققان به 105 کودک مبتلا به سرماخوردگی به طور مداوم در وعده های مختلف عسل دادند و در یک نتیجه شگفت انگیز همه بچه ها بهتر شدند ، و تمامی والدین آنها گزارشهای مثبتی در مورد سرعت بهبودی آنها ارائه کردند.

عسل بهبود دهنده گلوی تحریک شده است و خاصیت ضد باکتریایی فوق العاده­ای دارد و موجب کاهش سرفه­های شدید و خشک می­شود ام این هشدار را نیز باید در نظر داشت که به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم ، عسل برای نوزادان کمتر از 1 سال توصیه نمی­شود.

 

استنشاق بخار اکالیپتوس و تنفس راحت تر

استنشاق بخار اکالیپتوس به سبب نازک شدن مخاط در دستگاه تنفسی به کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند.
 اسانس اکالیپتوس دارای خاصیت ضد میکروبی مناسبی در مقابل برخی از باکتریها است و در حالت کلی اثرات ضد میکروبی دارد.

از خواص بخور اکالیپتوس، ضد عفونی کردن مجاری تنفسی است و از بخور برگ‌های اکالیپتوس می‌توان برای درمان التهاب غشاء مخاطی استفاده کرد. شمن آنکه از بخور این گیاه برای درمان التهاب سینه، ریه‌‌ها، بینی و گلو استفاده می ‌شود و می‌ تواند برخی از گونه‌های باکتری و همچنین برخی از انواع قارچ‌ها را از بین ببرد.

به منظور استفاده استنشاقی از این گیاه داروئی، ۵ تا ۱۰ قطره از روغن اکالیپتوس را به ۲ لیوان آب جوش اضافه كنید و سپس حوله را بالای سر خود بكشید و بخار آنرا استنشاق كنید.

مصرف اکالیپتوس می‌تواند منجر به افزایش فشار خون شود و از اینرو استفاده از تمامی فراورده‌های این گیاه از جمله بخور اکالیپتوس در بارداری و دوران شیردهی معمولا توصیه نمی‌شود. همچنین بخور اکالیپتوس برای کودکان زیر 2 سال نیز ممنوع است.

 

استفاده از آب نمک آرام کننده درد گلو

گاهی درمانهای بسیار راحتی برای مقابله با سرماخوردگی وجود دارد که اتفاقا بسیار هم کاربردی و قدرتمندند. از آن جمله می توان استفاده از آب نمک اشاره کرد. 

این کار را به محض شروع احساس بیماری انجام دهید! نه تنها می تواند به تسکین یک گلو درد کمک کند ، غرغره کردن آب نمک در واقع مایعات ویروسی را از ناحیه گلو بیرون می آورد. نیمی از قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و همه آن را 1 یا 2 برابر در روز غرغره کنید.

 

سوپ چینی برای درمان سرماخوردگی

 یک کاسه سوپ نودل داغ پخته می شود و مقادیر مناسب پودر فلفل سفید و ساقه پیازچه را به آن اضافه می کنید. نودل را در حالی که داغ است بخورید و روی خود را با یک لحاف بپوشانید. بعد از تعریق ، سرماخوردگی درمان می­شود.

 

فرنی چینی درمان سرماخوردگی سالمندان

سه تا پنج ساقه پیازچه و 100 گرم برنج را برای پختن فرنی با هم مخلوط کنید. مصرف این فرنی چینی بصورت گرم برای افراد ضعیف و سالخورده مناسب است.

 

دمنوشهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی:

در فرهنگهای مختلف دمنوشها و چایهای مختلفی برای درمان سرماخوردگی و یا رفع عوارض آن در نظر می­گیرند که طبق روال همیشگی وبلاگ الو حکیم چند دمنوش گیاهی طب سنتی چینی و ایرانی را که مواد اولیه آنها و نحوه تهیه آنها راحتترند و در حین حال تاثیر بسزایی در درمان سرماخوردگی دارند را به شما معرفی خواهیم کرد.

دمنوشهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی

زنجبیل همراه با ساقه پیازچه و شکر قهوه­ای: این دمنوش در طب سنتی چینی بسیار مورد تاکید واقع شده است. 30 گرم زنجبیل خرد شده ، 10 گرم ساقه پیازچه و تقریبا 200 میلی لیتر آب را با هم دم کنید. پس از آن ، برای طعم بهتر ، 100-160 گرم شکر قهوه ای را داخل جوشانده اضافه کنید. جوشانده گرم را دو تا سه بار در روز بنوشید.

 

پوست پرتقال ، زنجبیل: یکی دیگر از دمنوشهای چینی، ترکیب پوست پرتقال و زنجبیل است، از هر دو 15 گرم ، با همان روشی که در بالا برای ساقه پیازچه و زنجبیل ذکر شده جوشانده و اگر میخواهید مزه بهتری داشته باشد نیز می توانید از شکر ترجیحا قهوه­ ای نیز استفاده کنید.

 

چای سبز: پلی فنولها و فلاونوئیدهای موجود در چای سبز، به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می­کنند و با مبارزه با عفونت ، قدرت بیشتری به شما می­دهند. هچنین چای سبز مانع از ابتلا به سرماخوردگی و یا آنفولانزا می شود. ویتامین C موجود در چای سبز به شما در درمان آنفولانزا و سرماخوردگی کمک می­کند.

 

زنجبیل عسل لیمو: زنجبیل را به تکه­ های ضخیم تقسیم کنید و به همراه آب در یک ظرف گرم کنید. وقتی آب جوش آمد ریشه زنجبیل را اضافه عسل و لیمو را اضافه کنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. اگر می‌خواهید خواص ضد ویروسی زنجبیل را تقویت کنید، می‌توانید آن را با سایر گیاهان دارویی ترکیب و به عنوان یک نوع چای مصرف کنید.

 

دمنوش آویشن: آب جوش را روی گیاههای دارویی مثل آویشن و .. بریزید و حداقل 20 دقیقه رویش در پوش بگذارید و صبر کنید و پس از دم کشیدن، می­توانید آنرا خالی و یا با مقداری عسل یا نبات میل کنید.

 

دمنوش گل محمدی: دمنوش گل محمدی، دمنوش گل سرخ و دمنوش گل رز همه نام یک نوشیدنی مفید و شفابخش هستند. این دمنوش سنتی و قدیمی سرشار از ویتامین C و انواع آنتی‌اکسیدان است. خواص ضد‌التهاب آن دردهای مفاصل را کاهش می‌دهد و تاثیر مثبتی در سلامت و جوانسازی پوست و مقابله با پیری پوست، درمان جوش و آکنه و سیاهی دور چشم و نیز آب شدن چربی‌های شکمی دارد. دمنوش گل‌ محمدی یک نوشیدنی مفید برای تسکین دردهای قائدگی، درمان یبوست و اسهال و نیز درمان سرماخوردگی و سرفه است.

 

سایر دمنوشها و گیاهان مفید در درمان سرماخورگی:

اینها فقط بخشی از دمنوشهای گیاهی مورد استفاده در درمان سرماخوردگی هستند. اما این دمنوشها متداولترین و موثزترین دمنوشها هستند که در اکثر فرهنگها و طبهای سنتی به آن اشاره شده است. بعضی از گیاهان دیگری که در دمنوشها بیشتر مورد استفاده می­شوند و یا مصرف آنها بصورت جداگانه نیز توصیه می­شوند عبارتند از: دارچین، شلغم پخته شده، گل گاو زبان با لیمو عمانی، مرزنجوش و بابونه، سنبل‌الطیب .

ذکر دو نکته در مصرف دمنوش ها بسیار حیاتی است که تاثیر آن را افزایش می­دهد. اول اینکه فراموش نکنید که مصرف بیش از حد دمنوشها به خودی خود می­تواند خطرناک باشد پس در مصرف آنها افراط نکنید و دیگر این نکته که برای کارکرد بهتر دمنوشها بهتر است بعد از مصرف آن روی خود را بپوشانید و با استفاده از پوشش مناسب به تعریق بدن کمک کنید.

 

 

کلام آخر

در نهایت آنکه مهم است این است که هر چند سرماخوردگی یک بیماری متداول است اما می­تواند در صورتی که نادیده گرفته شود برای شما خطر آفرین شود اما از سوی دیگر با کمی حوصله و دقت به راحتی می­توان بر آن غلبه کرد. طب سنتی راهگشای درمان سرماخوردگی است و نه تنها به شما در درمان این بیماری کمک می­کند بلکه از تکرار آن و شیوع زیاد از حد آن، با کمک مقاوم سازی سیستم ایمنی بدن جلوگیری می­نماید. مصرف یک یا دو نوع از دمنوشهای بالا با در نظر گرفتن شرایط بدنی و سلامتی شما و به اندازه اعتدال و همچنین مواد غذایی و سوپها و مایعاتی که به آن اشاره شده است در کنار خواب کافی و رعایت اصول بهداشت فردی و جمعی شدیدترین سرماخوردگیهای را نیز از پای در می­آورد.

 

منابع :

Alinahealth

Thehealthymaven

 همشهری آنلاین

باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟