زانو درد

زانو درد به عنوان یکی از رایج ترین دردهای مفاصل افراد بسیاری را درگیر نموده و آنها را در دراز مدت دچار مشکلات بسیاری می‌کند. درمان زانو درد در طب سنتی تنوع بسیاری دارد و در نتیجه می‌توان با کمک روش هایی نه چندان سخت به راحتی با این مشکل رو به رو شد. در این مطلب با ما باشید تا در رابطه با زانو درد در طب سنتی برایتان بگوییم.

درد زانو از چیست؟

به طور کلی باید بگوییم که علت زانو درد در طب سنتی تفاوت های بسیاری دارد که بسته به شرایط مختلف مشخص می‌شوند. برای مثال یکی از اصلی ترین دلایل درد زانو افزایش وزن و چاقی است. به همین دلیل هم غالبا توصیه می‌شود که با کاهش وزن، مشکلات متفاوتی اعم از دردهای مفصلی مثل درد زانو را به حداقل برسانید. افرادی که با اضافه وزن رو به رو هستند در زمان بالا و پایین رفتن از پله ها فشار بسیاری را به زانوی خود وارد می‌کنند و به همین دلیل هم درد زانو در آنها شکل خواهد گرفت. در ادامه به سایر علت های درد زانو می‌پردازیم:

تاثیر عصب پشت پا در درد زانو

وجود عصبی که از پشت زانو به مغز اتصال پیدا کرده و با عصب های ران، مچ و ساق پا و هم چنین کمر در ارتباط است نیز می تواند در ایجاد درد زانو تاثیرگذار باشد، چرا که در برخی از موارد می توان علت درد زانو را به این قسمت ها نیز ارتباط داد.

ضعف مفاصل و درد زانو

علاوه بر این دلایل می توان به ضعف مفاصل نیز اشاره کرد. این موضوع با تغییر مواردی همچون بلغم، سودا، صفرا و… در مفاصل بدن رخ می دهد. علاوه بر این ضعف مفاصل می تواند تحت تاثیر عوامل دیگری همچون سوء مزاج مفصل، فعالیت های بدنی سنگین و یا حتی وارد شدن ضربه ای محکم به مفصل صورت پذیرد. به همین دلیل هم می توان از سودا، بلغم و صفرا به عنوان اصلی ترین علل درد زانو در طب سنتی یاد کرد.

تاثیر ساییدگی در درد زانو

با تمام این توضیحات باید این را نیز بگوییم که در برخی از موارد ساییدگی زانو نیز می تواند در این درد تاثیرگذار باشد. ساییدگی زانو در واقع زمانی رخ می دهد که غضروف مفصل تخریب شده و یا از بین برود. این موضوع به دنبال خود، التهابی را در مفصل به وجود می آورد که می تواند برای فرد بسیار آزاردهنده باشد.

نشانه زانو درد چیست؟

به طور کلی برای آن که بتوان درد زانو را تشخیص داد باید به نشانه درد زانو توجه کرد. معمولا علائمی کلی همچون احساس داغی و التهاب در زانو، سختی و مشقت در راه رفتن، لنگیدن پا به دلیل سختی تحمل کرد زانو، ناتوانی در دراز کردن زانو، ناتوانی در خم کردن زانو، تورم و خشکی زانو، شنیدن صدای تق تق از زانو، حساسیت به لمس زانو و… را می توان از نشانه های زانو درد در نظر داشت.

درمان زانودرد

درمان زانو درد  چگونه است؟

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، زانو درد می تواند ناشی از علل متفاوتی همچون بلغم، سودا و یا صفرا باشد. به همین دلیل هم در هر کدام از این دلایل، روش های درمان زانو درد،  متفاوت خواهند بود. در ادامه برخی از روش های درمان درد زانو را برایتان مطرح می کنیم.

درمان زانو درد سودایی

یکی از انواع دردهای زانو مربوط به دردهای سودایی می شود. زانو دردهای سودایی معمولا در افرادی دیده می شود که سودای غالبی دارند. این نوع از زانو دردها بیشتر در افراد لاغرتر و حین باز و بسته شدن زانوها حس می شود. زانو درد سودایی ناشی از رسوب سودا در مفصل و هم چنین بروز خشکی و سردی زانو خواهد بود. به همین دلیل هم غالبا به این افراد ترکیباتی مانند عسل، عرق نعنا و سرکه سیب و یا روغن زیتون، عسل سرکه سیب و… تجویز می شود. البته این ترکیبات بسته به سن بیمار و همین طور شرایط موجود قابل تغییر خواهند بود. سرکه سیب خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند در کاهش درد و تورم مفاصل موثر واقع شود.

 علاوه بر این استفاده از روغن بادام تلخ و خوردن انجیر، گلاب، زیتون، مویز و… در اندازه های مشخص و تعیین شده ای نیز دیگر راه های درمان زانو درد در افراد سودایی به شمار می روند. شما حتی می توانید از روغن زیتون نیز بهره بگیرید، چرا که این ماده می تواند با قدرت ضد التهابی خود در درمان مفاصل شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

درمان زانو درد صفرایی

اما زانو درد صفراوی نیز نوع دیگری از زانو درد در طب سنتی است که در نتیجه غلبه صفرا و خشکی زانو صورت می گیرد. برای درمان زانو درد صفراوی معمولا از ترکیب سرکه انگبین، عسل، کاسنی و سرکه طبیعی استفاده می شود. با این حال انجام حجامت و استفاده از ترکیب شیر طبیعی، پودر سکنجبین و عسل نیز در موارد شدیدتر از توصیه های دیگر پزشکان طب سنتی به شمار می‌روند.

درمان زانو درد بلغمی

در نهایت نیز باید به درمان زانو درد بلغمی بپردازیم. زانو دردهای بلغمی غالبا در اثر رسوب بلغم در مفصل زانو رخ می‌دهند و همین موضوع نیز تورم و درد بسیاری را برای فرد به همراه دارد، این دقیقا همان چیزی است که معمولا به نام آب آوردن زانو شناخته می‌شود. برای درمان این نوع از زانو درد نیز معمولا از ترکیباتی همچون عسل و سیاه دانه استفاه می‌شود، با این حال بنا بر تجویز پزشک بادکش زانو، خوردن انجیر، دم کرده زنجبیل و دارچین، مصرف روغن سیاه دانه و هم چنین بادام تلخ نیز از دیگر روش های درمانی زانو درد بلغمی به شمار می روند.

درمان ساییدگی زانو

برای درمان ساییدگی زانو که می‌توان از آن به عنوان یکی از رایج های درد زانو نیز یاد کرد روش های مختلفی وجود دارد. معمولا مواد غذایی همچون میوه سنجد می‌توانند تا اندازه بسیار زیادی از بروز پوکی استخوان و یا آرتروز جلوگیری کنند. به همین دلیل هم غالبا پزشکان طب سنتی با توجه به شرایط بیمار در صورت وجود ساییدگی زانو از مواردی همچون ترکیب میوه سنجد، هسته تمبر هندی آسیاب شده، عسل و… استفاده می کنند. با این حال مصرف تخم شنبلیله، هویج رنده شده، ترکیب زردچوبه، گزنه، رازیانه و پوست تخم مرغ و… نیز با توجه به تشخیص پزشک و بررسی شرایط بیمار توصیه می شوند.

درمان زانو درد با ورزش

درمان زانو درد با ورزش

طبیعی است که یکی دیگر از راه های مهم و تاثیرگذار در درمان زانو درد ورزش زانو درد خواهد بود. شما می توانید با توجه به تجویز پزشک طب سنتی خود روش های متفاوتی را برای ورزش زانو درد خود در نظر بگیرید. اما پیش از هر چیز به خاطر داشته باشید که گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات ورزش زانو درد، بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود. برای این کار نیز می توانید از دوچرخه ثابت، پیاده روی و… استفاده نمایید. با این کار می توانید بدن خود را برای انجام حرکات کششی آماده کنید تا در نهایت احتمال بروز هر گونه خطر برای زانوی خود را به حداقل برسانید.

یکی از حرکت های مربوط به ورزش زانو درد بالا آوردن مستقیم پاست. با این حرکت می توانید بدون وارد کردن هیچ گونه فشاری به زانوی خود عضلات چهار سر ران خود را تقویت کنید. در کنار این، بالا آوردن مستقیم پا در حال دمر نیز می تواند عضلات باسن و همسترینگ پایتان را تقویت کند. علاوه بر این حرکات، بلند شدن بر روی پنجه پا، کشش عضله همسترینگ، چمباتمه به دیوار، حرکت پلکان، بلند کردن پا از کنار، پرس پا و… نیز از دیگر حرکات مربوط به ورزش زانو درد به شمار می‌آیند.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟