درمان استرس

شادی، خوشحالی، عصبانیت، ناراحتی، استرس و اضطراب همگی احساساتی هستند که در برابر رخدادهای بیرونی تجربه می‌کنیم و قطعاً همگی ما در زندگی استرس و اضطراب را تجربه کرده‌ایم. استرس و اضطراب نیز مانند دیگر احساسات ما طبیعی و ضروری هستند و ما را برای مقابله با سختی‌ها و موقعیت‌های ناخوشایند آماده می‌کنند. برای درمان استرس و اضطراب این مقاله را بخوانید.

استرس و اضطراب احساساتی ناخوشایند هستند که با دل‌شوره، بی‌قراری، تپش قلب و تعریق همراه هستند که البته بدن را برای مقابله با شرایط سخت آماده می‌کنند.

در هنگام استرس و اضطراب:

 • سرگیجه
 • سردرد
 • ضعف و ناتوانی
 • بی‌خوابی
 • تعریق
 • تپش قلب
 • بی‌قراری
 • بی‌اشتهایی
 • و عصبانیت و ریزش مو کمترین مشکلاتی هستند که تجربه خواهید کرد.
 • اما افزایش میزان استرس و اضطراب و تجربه این احساسات در طولانی‌مدت، نه‌تنها باعث نمی‌شود با شرایط سخت بهتر کنار بیاییم بلکه سبب می‌شوند روحیه ما ضعیف شود و قدرت تشخیص خود را از دست بدهیم و گرفتار عوارض ناشی از استرس نیز شویم.

موقعیت‌های مختلفی در زندگی سبب بروز استرس و اضطراب می‌شوند مانند:

 • بارداری
 • کنکور
 • امتحان
 • ازدواج
 • مشکلات مالی
 • جدایی
 • مرگ عزیزان
 • عوض کردن شغل
 • اسباب­‌کشی
 • استرس‌های ناشی از این اتفاقات ناگهانی با برخورد مناسب پس از مدتی رفع می‌شوند اما بودن در یک موقعیت استرس‌زا به مدت طولانی قطعاً آسیب‌هایی به روح و روانتان وارد می‌کند و بهره‌وری شما را به شدت پایین می‌آورد و در صورت ادامه‌دار شدن به آسیب‌های شدید جسمی منجر می‌شود.
 • در سطح بالاتری از استرس، دچار یبوست شدید که خود منشأ بیماری‌های بسیاری است و زخم معده می‌شوید؛ قدرت تحلیل خود را از موقعیت‌ها از دست می‌دهید و به فردی غیرمنطقی تبدیل می‌شوید. نظم زندگی خانوادگی و کاری شما از بین می­رود و دیگر نمی‌­توانید میان آنها تعادل برقرار کنید، چرخاشگر و زودرنج می‌­شوید و اطرافیان را از خود می­‌رنجانید.

اما راهکارهایی کلی برای تمامی افراد وجود دارد که می‌توانند با انجام آن‌ها استرس خود را کاهش دهند:

ورزش:

ورزش با افزایش ترشح سرتونین (هورمون شادی و آرامش) سبب کاهش استرس می‌شود. (یوگا برای این کار بهترین است) علاوه بر این ورزش با افزایش تعریق و گردش خون در بدن سبب می­شود سموم از جمله سودا از بدن دفع شده و بدن پاکسازی شود که در دراز مدت سبب سلامتی و آرامش بیشتر می­شود. می‌­توانید ورزش‌­های ساده­ در عین حال موثر را امتحان کنید، کمی پیاد‌ه‌روی و یا دوچرخه‌سواری در هوای باز می­‌تواند از بار روانی شما کم کند. 

 *می­‌توانید با توجه به سلیقه خود از موزیک آرام و یا شاد در هنگام ورزش استفاده کنید. موزیک سبب حواس­پرتی و آرامش شما می‌شود.

رفع استرس با ورزش

تغذیه سالم:

قطعاً چیزهایی که می‌خوریم بر سلامت جسمی و روانی ما تأثیر می‌گذارند. برای مثال موز و کاکائو با افزایش ترشح سرتونین سبب کاهش استرس می‌شوند. انتخاب مواد غذایی سالم و تازه و متناسب با طبعتان و استفاده از روش صحیح طبخ آن­ها و دانستن زمان صحیح خوردن غذاها بسیار مهم است. (اصلاح مزاج و خوردن غذاهای سازگار با طبعتان به شما کمک می‌کند علاوه بر اینکه جسم سالمی داشته باشید بلکه خلق‌وخوی خوبی نیز داشته باشید)

 

مدیتیشن:

مدیتیشن قدرت تمرکز شما را تقویت و تنفس شما را تنظیم می‌نماید که به شما در کنترل علائم استرس و اضطراب کمک می‌کند.

درمان استرس با مدیتیشن

نوشتن:

نوشتن احساسات مختلفی که در طول روز تجربه می­‌کنید و وقایعی که برایتان اتفاق می­افتد کمک می‌کند از نظر روانی تخلیه شوید و بتوانید موقعیت را بهتر تحلیل کرده و واکنش خود را به درستی مدیریت کنید. این‌گونه دچار استرس و اضطراب نخواهید شد.

*از راهکارهای لحظه‌ای که می‌توانید برای کنترل استرس در لحظه‌ای که دچار آن شده‌اید به کار ببرید، نفس عمیق کشیدن است.

*از دیگر راهکارهایی که می­توانید در لحظه از آن برای کاهش استرستان استفاده کنید تکنیک حواس­پرتی است، باید یک عدد 5 رقمی را انتخاب کرده و 13 تا 13 تا از آن کم کنید؛ پس از دو دقیقه میبینید که استرس کمتری را تجربه می­کنید.

 

درمان استرس و اضطراب در طب سنتی

در طب سنتی همه‌چیز از نظر حرارت و میزان خشکی و تری تقسیم‌بندی می‌شود و انسان‌ها و احساساتشان نیز در این دسته‌بندی جای دارند. در طب سنتی تأکید بر اقدامات پیشگیرانه با توجه به طبع افراد است اما این به این معنی نیست که به درمان بی‌توجهی شده است.

طبع استرس و اضطراب سرد و خشک بوده و در افراد سوداوی بیشتر دیده می‌شود اما استرس و اضطراب در طبایع دیگر نیز به دلیل سبک زندگی غلط دیده می‌شود.

قطعاً درمان استرس و اضطراب طولانی‌مدت مشکل بوده و باید زیر نظر پزشک طب سنتی باشد زیرا هر شخص طبع متفاوت و نسخه مخصوص به خودش را دارد اما چند راهکار کلی برای تمام افراد در جهت کاهش استرس‌شان وجود دارد.

حذف فست‌فود:

همگی می‌دانیم که فست­فود برای بدن مضر است اما باید بدانید فست­فود به دلیل اینکه بسیار سریع حاضر می‌شود، طبع بسیار سرد و خشکی دارد که منجر به تولید خلط سودا می‌شود؛ دفع نشدن خلط سودا و انباشت آن منجر به مشکلات بسیاری ازجمله استرس و اضطراب می‌شود.

دفع خلط سودا از بدن بسیار مهم است زیرا از بین بردن آن پس از انباشته شدن بسیار مشکل است (باید بدانید که اگر میزان دفع سودا از بدن شما با میزان دریافت آن برابر باشد مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد)

با مصرف نکردن فست­فود قدم بزرگی در جهت کاهش استرس و اضطراب خود برداشته‌اید.

حذف مواد کارخانه‌ای:

یکی از راه‌کارهای کلی دیگر در جهت کاهش استرس و اضطراب حذف سس‌ها و مواد کارخانه‌ای که مواد نگه‌دارنده بسیاری دارند است. مواد نگه‌دارنده در بدن تلنبار می‌شوند و دفع آن­ها بسیار مشکل بوده و مشکلات فراوانی را سبب می‌شوند.

مواد غذایی کارخانه‌ای علاوه بر داشتن مواد نگه‌دارنده، شامل نمک و روغن فراوان نیز هستند و از همه مهم‌تر اینکه تازه نیستند. در طب سنتی تأکید زیادی بر مصرف مواد غذایی تازه می‌شود.

دم‌نوش‌ها نیز نقش مهمی در این رژیم بازی می‌کنند:

اسطوخودوس، بابونه، بادرنجبویه، بهارنارنج، جینسینگ، ریحان، زردچوبه، زعفران، سنبل‌الطیب، گل ساعتی، گل‌گاوزبان گیاهانی آرام‌بخش و مسکن اعصاب هستند که به شما در کنترل استرس کمک می‌کنند.

دم‌نوش گل‌گاوزبان گل سرسبد دم‌نوش‌ها در جهت کاهش استرس و اضطراب است.

این دم‌نوش بنفش‌رنگ است و با ریختن کمی آب‌لیمو در آن قرمزرنگ می‌شود و با کمی عسل طمع بسیار مطبوعی پیدا می‌کند و به شما در جهت داشتن خواب راحت و آرامش بیشتر کمک می‌­کند.

دم‌نوش گل ساعتی:

از عوارض استرس و اضطراب طولانی‌مدت بی‌خوابی و سرگیجه است. گل ساعتی فواید بسیاری دارد که رفع بی‌خوابی و سرگیجه هم جزو آن‌هاست. گل ساعتی با تسکین عوارض استرس به شما در کنترل آن کمک می‌کند. گل ساعتی کمک می‌کند خواب آرام و بهتری داشته باشید (خواب خوب می‌تواند توان شما را برای مقابله با استرس و اضطراب بالا ببرد) و توان شما را برای مقابله با شرایط استرس‌زا افزایش می­دهد.

بادرنجبویه:

بادرنجبویه گیاهی خوش‌بو و آرام‌بخش اعصاب است و دم‌کرده آن به بهبود بی‌خوابی و درد معده ناشی از استرس و اضطراب، تپش قلب، سردرد که همگی از عوارض استرس و اضطراب هستند کمک می‌کند.

(طبع بادرنجبویه بسیار گرم است و به همین دلیل برای رفع استرس و اضطراب کاربرد دارد. مصلح آن گل بنفشه و سکنجبین است که به گرم‌مزاجان توصیه می‌شود آن را با مصلح مصرف کنند.)

بادرنجبویه خواص بسیار دیگری نیز دارد که در این مقال نمی‌گنجد.

 

بادرنجبویه

 

بابونه:

بابونه گیاهی خوش­عطر، با خواص فراوان است که به دلیل طبع گرمی که دارد سبب دفع خلط سودا شده و در نهایت سبب کاهش استرس و اضطراب می­‌شود. بابونه ضد سردرد و تقویت کننده معده است.

بهارنارنج:

بهارنارنج بسیار خوش­‌طعم و نشاط‌­آور است. می‌­توانید بهارنارنج را به تنهایی و یا از عرق آن در تمام دمنوش­‌ها استفاده کنید که در این صورت هم از خواص بهارنارنج بهره­مند میشوید و هم دمنوشتان طعم بسیار خوبی پیدا می­کند.

سنبل‌­الطیب:

طبع سنبل­‌الطیب نیز گرم و خشک است و به داشتن خواب بهتر و آرامش بیشتر و تسکین سردرد و درد معده عصبی کمک می­کند. *مصلح سنبل‌­الطیب کتیرا است و باید با آن مصرف شود در غیر این صورت به کلیه­‌ها آسیب می­رساند.

 

سنبل­الطیب

 
زعفران:

زعفران نیز طبع گرم و خشک دارد و مهمترین کاربرد آن درمان استرس و اضطراب است. این گیاه خواب­آور و نشاط­آور است و فشار خون را کاهش داده و تپش قلب را آرام می­کند.

*زنان باردار نباید زعفران مصرف کنند زیرا سبب سقط جنین می­شود.

اسطوخودوس:

اسطوخودوس گیاهی پرکاربرد است که از آن عصاره و روغن نیز تهیه می­کنند. اسطوخودوس طبع گرم و خشک دارد و سودای مغز را از بین می­برد و برای درمان استرس و اضطراب استفاده می­شود. این گیاه شادی­آور و ضد سردرد بوده و در بهبود اختلالات خواب و ضعف و بی­حالی و سرگیجه و تقویت معده که همگی از عوارض استرس و اضطراب هستند، بسیار موثر است.

طرز تهیه دمنوش­‌ها:

یک دستور کلی برای دمنوش‌­ها وجود دارد که می‌­توانید از آن برای تمام گیاهان استفاده کنید.

روی دو قاشق غذاخوری از گیاه مورد نظر یک لیوان آب جوش بریزید و بگذارید به مدت ده دقیقه دم بکشد سپس آن را صاف کرده و میل کنید.

*می­توانید از عسل و آبلیمو برای برای طعم دادن به آن­ها استفاده کنید.

*دقت کنید که دمنوش­ها از جوشانده­ها خاصیت بیشتری دارند و باید آن­ها را وقتی گرم هستند بنوشید.

*این گیاهان به طور معمول برای افرادی که از بیماری خاصی رنج نمی­برند مضر نیستند اما قطعا افراط در خوردن آن­ها به شما آسیب می­رسانند.

عطر درمانی:

عطر درمانی نیز می‌تواند در بهبود استرس و اضطراب مؤثر باشد. استشمام عطرهای گرم مانند یاس و گل محمدی هنگام خواب در افزایش کیفیت خواب شما تأثیر مثبت دارد. رایحه درمانی قدمت زیادی دارد و خود یک روش درمانی موثر است. در رایحه درمانی یا همان عطر درمانی از روغن­های معطر به صورت استنشاقی و یا همراه با ماساژ استفاده می­شود.

 
بایدهای رژیم غذایی ضد استرس در طب سنتی:

از بایدهای یک رژیم غذایی ضد استرس در طب سنتی خوردن هویج، سیب و به است. می‌توانید از مربای این سه میوه در صبحانه استفاده کنید که یک صبحانه ضد استرس بسیار مقوی است.

یک صبحانه مقوی و ضداسترس دیگر استفاده از شیر مغزها است، می‌­توانید از بادام، فندق، پسته و گردو استفاده کنید. برای تهیه شیر مغزها، یک مشت مغز دلخواه خود را با کمی شیر و عسل در مخلوط­‌کن مخلوط کنید که هم بسیار خوش‌­طعم است و هم بسیار مقوی. این صبحانه انرژی زیادی به شما در طول روز می­‌دهد که سب می­‌شود بهتر شرایط استرس‌­زا را کنترل کنید.

می‌توانید از سوپ جو رقیق برای ناهار یا سالادهای فصل به همراه مصلحش استفاده کنید.

از فالوده سیب {یک عدد سیب را رنده کرده سپس کمی گلاب و عسل به آن اضافه کنید، افراد دیابتی می‌توانند عسل را حذف کنند}به‌عنوان یک میان وعده ضد استرس استفاده کنید.

خوردن روزانه ۴۰ عدد مویز یا همان کشمش سیاه و یا 3 عدد خرما به دلیل گرمی طبع به کاهش و کنترل استرس و اضطراب کمک شایانی خواهد کرد؛ همچنین به پیشگیری از افسردگی کمک خواهد کرد

نبایدهای رژیم غذایی ضد استرس در طب سنتی:

در نبایدهای رژیم غذایی ضد استرس خوردن تخم‌مرغ در صبحانه به صورت نیمرو مطرح می‌شود درحالی‌که خوردن زرده تخم‌مرغ عسلی برعکس است.

در کنار تمام این­ها سعی کنید عواملی که سبب بروز استرس در شما می‌شود را از زندگی خود حذف کنید اما گاهی انجام این کار ممکن نیست پس سعی کنید با یادگیری چند تکنیک تنفس، بودن در میان خانواده و دوستان خود و به‌کارگیری نکات بالا، آرامش خود را حفظ کنید همیشه به خود اعتماد داشته باشید.

در کل همان‌طور که گفتیم سبک زندگی، تغذیه و طرز برخورد شما با اتفاقات در میزان استرسی که تجربه می­‌کنید مؤثر هستند و برای مقابله با استرس و داشتن زندگی شاد باید بر تمام ابعاد زندگی خود کارکنید. درمان استرس و اضطراب و مشکلات روحی زمان­بر است، پس صبور باشید و اگر نتوانستید با نکات بالا بر استرس و اضطراب خود فائق آیید و زمانی که به خودکشی و آسیب زدن به خود و دیگران فکر کردید، زمانی است که باید از یک متخصص کمک بگیرید، در صورت مشاهده چنین افکاری در ذهنتان درنگ نکنید و نزد یک پزشک بروید و از مصرف داروها به صورت خودسرانه خودداری کنید.

منابع: healthlineویکی پدیا

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟