خواص خاکشیر

خاکشیر به عنوان یکی از موثرترین و پرکاربردترین مواد غذایی و یا بهتر است بگوییم داروهای گیاهی در طب سنتی شناخته می‌شود. همه ما بارها و بارها با خاکشیر رو به رو شده ایم و طعم لذیذ شربت های خاکشیر را زیر دندان هایمان چشیده ایم، اما شاید به طور دقیق ندانیم که خاکشیر دقیقا چیست و در طب سنتی چه جایگاهی دارد و خواص خاکشیر به سلامت بدن جه تاثیری ذارد!

با ما همراه باشید تا در رابطه با خاکشیر برایتان بگوییم.

خاکشیر چیست؟

به طور کلی باید بگوییم که خاکشیر گیاهی یک و یا دوساله است از خانواده شب بویان به شمار می آید. این گیاه در دشت ها و کوهستان ها رشد می‌کند و تخم آن کمی ریز و دراز بوده و بدنه آن نیز کمی کرک دار است. ساقه این گیاه از سطح زمین منشعب می‌شود و به گل های زرد رنگی می‌رسد که در واقع از خانواده شب بوها به حساب می آیند. خاکشیر معمولا در دو رنگ قرمز و قهوه ای دیده می‌شود رنگ قرمز آن نیز طعم تلخی دارد.

این گیاه غالبا در کنار جاده ها و فضاهای غیر زراعی دید می‌شود. به همین دلیل هم معمولا می‌توان خاکشیر را در نواحی شمالی کشور، رشته کوه های البرز، استان بوشهر، منطقه بلوچستان، آذربایجان، لرستان، کرمانشاه و همین طور خراسان رضوی به خوبی مشاهده کرد.

خاصیت خاکشیر

خاکشیر در طب سنتی به عنوان یکی از پرخاصیت ترین گیاهان و مواد غذایی شناخته می‌شود. به همین دلیل هم هست که از قدیم الیام نسخه های متنوعی از خاکشیر را برای افراد متفاوتی با مشکلات مختلف تجویز می‌کردند. یکی از مهم ترین مسائلی که می‌توان به عنوان خاصیت خاکشیر در نظر گرفت کمک به یبوست و اسهال است. به طور کلی باید بگوییم که خاکشیر می‌تواند به عنوان یک ملین آرام عمل کرده و حرکات روده را نیز افزایش دهد. به همین دلیل هم هست که می‌تواند در درمان و یا حتی پیشگیری از یبوست تاثیرگذار باشد. شما می‌توانید با خوردن شربت خاکشیر، آن هم با آب گرم یبوست خود را درمان کنید. این در حالی است که شربت خاکشیر با آب سرد می‌تواند در بهبود و درمان اسهال نیز موثر باشد.

پزشکان طب سنتی در بسیاری از شرایط خوردن خاکشیر را به افرادی که دچار التهاب مجاری ادراری هستند نیز توصیه می کنند، چرا که خاکشیر می تواند در درمان و تسکین این نوع از التهاب ها نیز موثر باشد. این موضوع به خصوص در رابطه با افرادی که با بیماری سنگ کلیه رو به رو هستند نیز صدق خواهد کرد. به همین دلیل هم هست که برای درمان التهابات ناشی از وجود سنگ کلیه و یا التهابات مجاری ادرار توصیه می‌شود که روزانه بین 4 تا 5 لیوان خاکشیر، آن هم با شیرینی طبیعی مانند سکنجبین مصرف گردد.

در کنار تمامی مواردی که تا به اینجا اشاره کردیم درمان زخم و جراحات، از بین بردن ترشحات زنانه، ضدعفونی کردن، برطرف کردن تب، تنظیم دستگاه گوارش، از بین بردن دل ضعفه، رفع بواسیر، کند کردن سلول های سرطانی، کاهش خارش پوست، تقویت معده، درمان بیماری های نقرس و… نیز از جمله دیگر خواص خاکشیر به شمار می آیند.

 علاوه بر خوردن و نوشیدن شربت خاکشیر، شما می‌توانید این گیاه را در شکل های متفاوتی برای روش های درمانی مختلف دیگری نیز به کار بگیرید. برای مثال خاکشیر می‌تواند بر روی ورم های سخت و سرطانی به عنوان ضماد مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این شما می توانید خاکشیر را کوبیده و برای بهبود فشار خون خود شب ها آن را از کف تا مچ پا به عنوان ضماد استفاده کنید.

نکته ای که در اینجا می‌توان به آن اشاره کرد خواص خاکشیر ناشتا است. در بسیاری از شرایط، پزشکان طب سنتی مصرف ناشتای خاکشیر را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. برای مثال افراد لاغری که تصمیم به افزایش وزن خود دارند می توانند ترکیب خاکشیر و شیر را صبح ناشتا مصرف کرده و شاهد افزایش وزن خود باشند. در ادامه شما را با برخی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین خواص خاکشیر آشنا می کنیم.

خواص شربت خاکشیر

خاکشیر برای لاغری

علاوه بر مسائلی که تا به اینجا اشاره شد باید بگوییم که خاکشیر برای لاغری نیز بسیار موثر عمل می‌کند. بنابراین شما می‌توانید برای کاهش وزن خود نیز به خوبی بر روی خواص خاکشیر ناشتا حساب کنید. برای این کار می‌توانید خاکشیر خود را در یک لیوان آب ولرم حل کرده و آن را با شکر شیرین نمایید. مصرف این نوشیدنی هر روز صبح و به صورت ناشتا می‌تواند در کاهش وزن شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

علاوه بر این، ترکیب یک لیوان آب ولرم، 2 قاشق خاکشیر، یک قاشق آب لیموی تازه و همین طور طور 2 قاشق گلاب نیز می‌تواند به صورت ناشتا طی یک ماه تاثیرات قابل مشاهده ای را در لاغری شما به جا بگذارد. به همین دلیل هم هست که به هیچ عنوان نمی توان خواص خاکشیر برای لاغری را نیز نادیده گرفت.

خواص خاکشیر برای کبد

باید این را بدانید که خواص خاکشیر به همینجا ختم نمی‌شود خاکشیر می‌تواند به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای درمان بیماری های مربوط به کبد شناخته شود. به همین دلیل هم هست که پزشگان طب سنتی یکی از مهم ترین و موثرترین روش های درمان کبد چرب را مصرف خاکشیر می‌دانند.

به طور کلی باید بگوییم که کبد به شکل طبیعی خود دارای مزاج گرم و تر است. به همین دلیل هم سرد شدن کبد می‌تواند توانایی آن را برای تحلیل چربی ها به مراتب کاهش داده و باعث انباشته شدن چربی ها در بافت کبد شود. در این میان خاکشیر می‌تواند به عنوان یک روش درمانی گیاهی برای کبد چرب و پاکسازی کبد چرب شناخته شود.

برای درمان کبد چرب با خاکشیر معمولا توصیه می‌شود که خاکشیر را با ترنجبین مخلوط کرده و آن را برای درمان سودا و بلغم مورد استفاده قرار داد. این ترکیب می‌تواند مزاج های خشک صفرا و سودا را نیز نرم کرده و رطوبت مطلوبی را به بدن ببخشد. در کنار این، مخلوط خاکشیر با ماء الجبن نیز می‌تواند به عنوان دارویی ضد صفرا و ضد سودا کارایی داشته باشد. این ترکیب می‌تواند مفتح قوی کبد بوده و مسیرهای کبدی را نیز باز کند. با این حال توصیه ما این است که هیچ کدام از ترکیبات ذکر شده را بدون تجویز  پزشک مصرف نکنید.

خاکشیر در بارداری

یکی از بهترین موقعیت هایی که می‌توان در آن به مصرف خاکشیر اشاره کرد دوران بارداری بانوان است. یکی از بهترین خواص خاکشیر نرم کنندگی دهانه رحم است. به طور کلی باید بگوییم که دهانه رحم در زمان بارداری باید بسته بماند تا از حاملگی ناقص و همین طور سقط جنین جلوگیری شود. به همین دلیل هم هست که مصرف خاکشیر در دوران بارداری، هم می‌تواند جنبه های مثبتی را به دنبال داشته باشد و هم جنبه هایی منفی!

در صورتی که دهانه رحم مادر زودتر از زمان زایمان باز شود مصرف خاکشیر بسیار مضر بوده و تاثیرات منفی بسیاری را به همراه خواهد داشت، چرا که در چنین شرایطی باید از مصرف هر چیزی که باعث نرم شدن دهانه رحم می‌شود جلوگیری کرد.

در مقابل اما وقتی که زمان زایمان مادر فرا رسیده باشد باید تلاش کرد تا دهانه رحم باز شود تا عمل زایمان به خوبی صورت پذیرد. در چنین شرایطی است که استفاده از خاکشیر به عنوان یک گیاه دارویی موثر در نرم شدن دهانه رحم می‌تواند بسیار مفید باشد. به همین دلیل هم مصرف خاکشیر در زمان بارداری کاملا به شرایط مادر و همین طور زمان بارداری او بستگی خواهد داشت، در نتیجه توصیه می‌شود که پیش از مشورت با پزشک متخصص از مصرف خاکشیر در دوران بارداری اجتناب کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟