حنا

گیاه حنا چیست؟

حَنا گیاهی است از رده دولپه‌ای‌ها که خود سرده مشخصی را به نام حنا می‌سازد. این گیاه به صورت درختچه‌ای است که بومی آفریقای شمالی، آسیای جنوبی و غربی، و شمال استرالیا است.

نام حنا همچنین برای رزانه تهیه شده از گیاه به کار می‌رود که برای حنا گذاشتن، نقش انداختن بر بدن و خالکوبی موقت، و مراسم حنابندان استفاده می‌شود.

حنا به عنوان ماده‌ای آرایشی در مصر باستان، بخش‌هایی از آفریقای شمالی، آفریقای غربی، شاخ آفریقا، شبه جزیره عربستان، خاور نزدیک، شبه‌قاره هند و آسیای جنوبی استفاده می‌شده است. همچنین بین زنان شبه‌جزیره ایبری و اروپای قرن ۱۹ رایج بود.

حنا گیاهی که آن را گیاه هزار و یک خاصیت می‌نامند پوست و مو را زیبا می سازد، نیروی جنسی را تقویت می کند و سردردهای شدید را درمان می کند. برای آشنایی با مهمترین فواید و خواص حنا با ما همراه شوید. در بسیاری از فرهنگ ها برگ های حنا به خوبی به خاطر توانایی آن برای رنگ کردن مو، ناخن و پوست شناخته شده اند، اما افراد کمتری در مورد فواید قابل توجه سلامتی حنا می دانند مگر این که با روش دارویی آشنا باشند.

بیشتر برگ های گیاهی هستند که به عنوان دارو و رنگ مورد استفاده قرار می گیرند اما پوست درخت و روغن اسانس استخراج شده از گل ها، تا حدودی مورد استفاده قرار گرفته اند. برگ ها باید از گیاهانی که در حدود سه سال قدمت دارند جمع آوری و خشک شوند و به پودر تبدیل شوند. هر سال مساحت زیر کشت یک هکتار را می توان در حدود 1.5 تا 2 تن مواد گیاهی به دست آورد. گل ها باید صبح زود جمع آوری شوند و سپس برای استخراج روغن تقطیر شوند. پوست درخت از بریده شاخه ها در صورت نیاز جمع آوری می شود.

 

فواید و خواص درمانی و زیبایی حنا

 

ویژگی های ضد التهابی:

برخی مطالعات ثابت کرده اند که روغن حنا از برگ حنا حاصل می‌شود، راه حلی موثر برای شرایط ناشی از التهاب ، درد مفاصل هستند. این روغن حاوی برخی از ترکیبات زیست فعال است و نیز اثر مشابهی بر ضد التهاب دارد که به عنوان داروی ضد التهاب شناخته می شود. فقط استفاده از این روغن در ناحیه آسیب دیده ممکن است به کاهش درد کمک کند.

برای مراقبت از پوست و مو :

دلیل اینکه چرا مردم سنتی از حنا استفاده می‌کنند تا موها، ناخن ها و قسمت های بدن خود را رنگ کنند،نه تنها به این خاطر که رنگ عالی دارد بلکه چون برگ های این گیاه همچنین حاوی برخی ویژگی های شگفت انگیز برای مراقبت از مو و پوست هستند. برگ های حنا می‌توانند برخی از شرایط مو مانند ریزش مو، شوره سر و خارش پوست سر را درمان کنند.

در حالی که برای مراقبت از پوست، برگ های حنا می‌تواند چندین بیماری از جمله اگزما را به خاطر خواص ضد قارچی درمان کند. می توانید فواید شگفت انگیز روغن نارگیل برای پوست را با حنا برای نتیجه قابل توجه ترکیب کنید. در مطلب ماسک حنا برای درمان ریزش مو و تقویت مو به طور کامل به خواص حنا و روش استفاده از ان برای مو در بخش سلامت نمناک پرداخته شده است.

کاهش علایم سندروم قبل از قاعدگی:

به خاطر خواص ضد التهابی برگهای حنا نیز می‌تواند برای کاهش درد در طول سندروم قبل از قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد. این روش بیش از قرن هاست در روش درمانی مورد استفاده قرار گرفته است و بخشی از فواید سلامتی گیاهان هندی است که معمولا به عنوان بخشی از درمان خانگی به کار می رود.

اثرات ضد میکروبی :

در حقیقت نه تنها ضد باکتری است بلکه برگ های حنا نیز حاوی اثرات ضد قارچی و ضد ویروسی هستند. بنابراین این برگ ها برای درمان گلو درد و تب موثر هستند. همان طور که درمورد 2 اشاره شد، خواص ضد قارچ یافت شده در برگ های حنا نیز درمان چندین بیماری پوستی موثر است.

منبع عالی ویژگی های قابض:

وقتی در مورد خاصیت ضد پیری و آنتی اکسیدانی صحبت می کنید، اولین چیزی که ممکن است از ذهن عبور کنند اما واقعیت این است که ویژگی های قابض نیز تاثیر مشابهی بر روی پوست دارند. براساس برخی مطالعات تحقیقاتی، میزان قابل توجهی از ویژگی های قابض که در حنا یافت می شود به افراد برای حفظ پوست سالم آن ها کمک می کند.

خاصیت ضد پیری طبیعی :

همانطور که در مورد قبلی ذکر شد، حنا همچنین خاصیت ضد پیر دارد و ثابت شده است که خواص ضد پیری برای بهبود قابلیت کشش پوست برای جلوگیری از چروک زودرس و کاهش علایم پیری دارد علاوه بر این، با ترکیب ضد قارچ و ضد باکتری این برگ ها برای پوست کاملا عالی هستند.

درمان سریع زخم :

ترکیبات ضد التهاب، ضد باکتری و ضد قارچ برگ‌های حنا برای التیام زخم نیز عالی هستند. علاوه بر این، اثرخنک کنندگی طبیعی برای آرام کردن درد که ممکن است با زخم باز ایجاد شود، دارند. علاوه بر این، این برگ ها حاوی اثرات خنک کنندگی است که آن ها را به راه حل عالی برای درمان آفتاب سوختگی تبدیل می‌کند. تنها با استفاده از برگ های تازه حنا در ناحیه آسیب دیده در آن لحظه برگ ها گرما و اثر آفتاب سوختگی روی پوست را کاهش خواهند داد برای آفتاب سوختگی، فواید آلوئه ورا برای زیبایی مشابه هستند.

نسخه خانگی برای تب:

این واقعیت که برگ های حنا درمان خانگی موثر برای تب هستند بیش از یک قرن به خوبی شناخته و ثابت شده است، چرا که از زمان باستان بخشی از آیورودا بوده است. به این دلیل است که این برگ‌ها توانایی جذب گرما را دارند و به کاهش دمای بالای ناشی از تب کمک می‌کنند.

این دما در واقع علائم نرمال است چون وقتی بدن به ویروس و باکتری آلوده می‌شود، این دما نشانه این است که چیز اشتباهی در بدن وجود دارد اما زمانی که خیلی بالا است می‌تواند واقعا خطرناک باشد.

درمان بی خوابی

برای درمان سردرد و میگرن:

آیا علت اصلی میگرن و سردرد را می دانید؟ آن ها زمانی رخ می‌دهند که خون به طور طبیعی در مویرگ ها نفوذ کند. در دوران بارداری، میگرن و سردرد شایع است که مادران باردار به آن مبتلا می‌شوند، اما آن ها باید از هر گونه مسکن به خاطر جنین خود داری کنند. برگ های حنا راه حل طبیعی هستند زیرا تنها با اعمال آب گیاه به پوست درد کاهش می‌یابد چون خواص ضد التهابی آن باعث تسکین تنش و بهبود جریان خون خواهد شد.

برای درمان طبیعی سردرد:

علائم بی خوابی ممکن است در هر فردی رخ دهد و علل آن ممکن است متفاوت باشند. تاثیر محرومیت از خواب بر مغز نوجوانان می‎تواند وحشتناک باشد. با این حال، ثابت شده است که برگ های حنا راه حل طبیعی موثر برای هر نوع اختلالات خواب هستند. روغن حنا ممکن است به این موضوع کمک کند چون حاوی تاثیر آرامش بخش برای خواب عمیق است.

برای درمان طبیعی برای خارش پوشک:

کمی پودر حنا در ناحیه ملتهب برای کاهش گرما و خارش به تسکین آن کمک می‌کند.

برای درمان اسهال خونی:

دانه های حنا می توانند اسهال خونی را درمان کنند. این دانه ها را خرد کرده و آن را با روغن مخلوط کنید. توپک های کوچک درست کنید و با آب قورت دهید تا اسهال خونی را درمان کنید.

برای دفع مسمومیت قوی:

با خیس کردن برگ های گیاه حنا در آب و سپس مصرف مایع به بهبود طحال و سلامت کبد کمک کنید.

برای تنظیم فشار خون:

یکی از اثرات حنا، استفاده از آن برای سلامت قلب است. اگر آب و یا دانه های این برگ را مصرف کنید، می توانید از تاثیرات فشارخون پایین لذت ببرید که استرس را بر سیستم قلبی و عروقی کم می‌کند و به طور موثر فشار خون را کاهش می دهد. این کار می تواند به جلوگیری از ساخت پلاکت در قلب و شریان ها، جلوگیری از حملات قلبی و سکته، کمک کند.

روغن گیاهی حنا:

روغن گیاهی از گل ها به روش تقطیر به دست می آید و به عنوان جزئی در بسیاری از عطرهای شرقی استفاده می شود. این روغن خوشبو که به عنوان روغن مهندی شناخته می شود، در طی جشن های مذهبی در هند و آفریقا به کار می رود.

حنا به عنوان گیاه دارویی:

با وجود این که حنا در وهله نخست به عنوان گیاه رنگ مورد استفاده قرار می گیرد، اما به خاطر خواص دارویی آن نیز شناخته می شود. این برگ ها در طب سنتی محلی در هند، بسیاری از کشورهای مسلمان و آفریقای شمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای رنگ آمیزی مو گیاه می‌تواند با استفاده از آب به نسبت 1:3 ترکیب شود. رطوبت و کمی گرما برای رسیدن به واکنش رنگ بهینه مورد نیاز است.

نسخه های درمانی طب سنتی با استفاده از حنا

برای رفع بوی بد عرق پا که در هنگام پوشیدن کفش به آن دچار می شوید، حنا بسیار موثر بوده و می تواند بوی بد پای شما را برطرف کند. حنا کردن کف پا سبب لطیف شدن کف پا شده و از بین رفتن بوی بد آن می شود.

برای رفع پیله دندان:

برای رفع پیله دندان بهتر است از جوشانده برگهای حنا به صورت غرغره استفاده شود.

برای رفع جوش های دهان:

حنا سبب رفع جوش های دهان میشود. جوشانده حنا را برای رفع جوش های دهان، مزمزه کنید تا جوش های دهان شما از بین برود.

برای درمان کچلی:

حنا دارای اثر ضد باکتری خصوصاً در باکتریهای گرم مثبت می باشد و در قارچ های مولد کچلی تریکوفایتون، اسپوروتریکوم و کریپتوکوکوس دارای اثر ضد قارچی است . استفاده حنا به صورت موضعی بیماریهای قارچی پوستی بویژه قارچ های عامل کچلی را درمان می کند.

اگزما

برای رفع مشکلات پوستی:

اگزما عارضه پوستی است که به هنگام تغییر فصل افراد زیادی را به آن دچار می شوند. برای رفع این مشکل پوستی ، می توان از گیاه حنا استفاده کرد بدین صورت که گرد برگ حنا با برگ هلو به خوبی مخلوط کرده و آن را به صورت ضماد استفاده کنید. برای معالجه جوش و کورک سر کودکان نیز ریشه حنا را خشک کرده و روی سر کودک به صورت ضماد بگذارید.

برای برای رشد ناخن:

برای رشد ناخن ها 10 گرم برگ حنا را در 250 سی سی آب خیسانده و بجوشانید تا به یک پنجم برسد سپس آن را شیرین کنید و ده روز روی ناخن هایتان استفاده نمایید.

برای درمان گرگرفتگی:

با استفاده کردن از حنا می توانید نقاط داغ و یا گر گرفتگی مناطق خاصی از بدنتان را بهبود بخشید. اما اگر وضع پوست شما گرم است حنا نمی تواند کمک کننده باشد.

برای تسکین درد اعصاب و مفاصل:

برای تسکین درد اعصاب و مفاصل گل حنا را در روغن زیتون بجوشانید، آن را صاف کرده و بعد از آن به صورت ضماد استفاده کنید.

برای جلوگیری از بید زدگی لباس ها:

اگر با تغییر فصل ها عادت دارید لباس های مخصوص آن فصل را جمع کنید و در مکانی نگهداری نمایید بهتر است لابه لای لباسهای خود، گل یا برگ حنا قرار دهید تا از بید زدگی لباس جلو گیری شود.

تقویت مو با خواص :

حنا درمان طبیعی برای ریزش مو و حفظ سلامت مو است. و با درمان کوتیکول های مو ریشه مو سالم نگه می دارد و مانع از خرد شدن تارهای مو شده و درخشندگی موها را حفظ می کند. همچنین سبب تعادل PH پوست سر می شود و بدین طریق از ریزش موی زودرس جلوگیری می کند. 

برگ های له شده حنا را با روغن زیتون مخلوط کنید و به موها بمالید تا سبب رشد موها گردد برای موثر شدن این مخلوط به آن آب گشنیزنیز اضافه کرده و سپس مورد استفاده قراردهید. برای شادابی موها این برگ‌ها را با روغن خردل بجوشانید و به طور مرتب به موها بمالید. برای درخشندگی موها پودر حنا را با آب و آب لیمو مخلوط کرده و آن را به موها بمالید. سپس یک ساعت صبر کنید و بعد موها را بشویید.

برای نرم شدن موها حنا را در ماست ساده بخیسانید و سپس به تمام نواحی سر بمالید. ماست مانع از خشکی مو شده و درخشندگی تارهای مو را سبب می شود. همچنین شما می توانید برای نرمی بیشتر موهایتان پودر حنا را با ماست و چند قطره آبلیمو مخلوط نمایید و به سر خود بمالید و بعد از یکساعت سرتان را بشویید.

برای تیره کردن رنگ موهایتان ، در یک ظرف آهنی پودر حنا و آبلیمو را مخلوط نمایید و بگذارید یک شبانه روز بماند. اگر دوست دارید موهایتان رنگ قهوه ای مایل به قرمز به خود بگیرد از ظروف آهنی استفاده نکنید. برای رشد بهتر موها مخلوط نمودن حنا با گیاهانی نطیر ریحان و مارچوبه موثر است.

 
مضرات و عوارض برگ های حنا:

حنا نباید در دوران بارداری و شیردهی استفاده شود. استفاده گسترده از آن به عنوان رنگ منجر به تجربه واکنش های آلرژی بیشتر و بیشتر می شود اما این واکنش ها می تواند ناشی از مواد دیگری باشد که به همراه حنا، به خصوص p – phenylenediamine- برای به دست آوردن رنگ سیاه مورد استفاده قرار می گیرند.

این ماده برای استفاده در پوست در بسیاری از کشورهای غربی ممنوع شده است، اما کنترل آن در صورتی می تواند سخت باشد که در رنگ مو یا رنگ تتو باشد.

آن هایی که واکنش آلرژیک به رنگ سیاه مثل خارش یا تاول زدن دارند، باید با پزشک مشورت کرده و گزارش دهند که ممکن است روی پوست از p – phenylenediamine استفاده کرده باشند. واکنش به آن می تواند یک عمر طول بکشد و زمانی که افراد حساس یا نسبت به آن حساسیت داشته باشند، هر گونه استفاده از عوامل رنگ آمیزی مصنوعی ممکن است تهدید آمیز باشد.

 
هشدار برگ های حنا:

با توجه به فواید شگفت انگیز سلامتی حنا، برخی توصیه ها وجود دارند که باید از آن ها آگاه باشید، هر چند که آن ها مرگبار نیستند. از آنجا که انواع مختلفی از گیاهان وجود دارند که شبیه برگ های این گیاه هستند، باید واقعا برای انتخاب مناسب دقت داشته باشید چون با توجه به برخی مطالعات، تنوع رنگ حنا سیاه ممکن است دارای پتانسیل آلرژی باشد به خصوص برای آن هایی که پوست حساس دارند.

امروزه، مردم ترجیح می دهند محصولات آرایشی حنا را به دلایل عملی آن انتخاب کنند. با این حال باید مراقب باشید ، زیرا آن محصولات با برخی مواد شیمیایی مخلوط شده اند که احتمالا مضر هستند.

 
نکاتی درباره استفاده از حنا:

پودر تازه حنا باید یک رنگ سبز روشن باشد، در حالی که حنا مانده ممکن است کمی قهوه ای به نظر برسد. خمیر تجاری حنا ممکن است شامل ترکیبات اضافی برای افزایش قدرت رنگ آمیزی آن ها باشد، و برخی دیگر ایمن هستند، بنابراین همیشه برچسب را چک کنید. حنا سیاه مضر است چون ممکن است حاوی PPD باشد، یک ماده شیمیایی که می تواند باعث خارش، تاول و زخم شود.

 

رنگ حنا

 
طرز تهیه حنا برای مو

حنا از زمان‌های قدیم به عنوان یک رنگ طبیعی مو بین مردم رواج داشته است. امروزه با توجه به اینکه نسل جدید هم از خواص حنا آگاه شده‌اند، استفاده از آن مثل سابق رونق گرفته است. اگر دوست دارید موهای خود را با رنگ‌های طبیعی رنگ کنید و علاوه بر رنگ کردن مو از مزایای تقویتی آن بهره‌مند شوید، این مقاله را دنبال کنید. در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که چطور حنا را برای استفاده و رنگ کردن موهای خود آماده کنید. طرز تهیه آن بسیار راحت است و استفاده از این برگ یک روش عالی و طبیعی برای رنگ کردن مو است. حنای طبیعی، موهای شما را تقویت و ضخیم‌ می‌کند و کمک می‌کند که پوست سر در برابر اشعه‌های مضر آفتاب، حفظ شود. 

آماده سازی حنا

حنای خالص و طبیعی بخرید. برای موهای کوتاه حدود ۵۰ تا صد گرم و برای موهای متوسط ۱۰۰ گرم و برای موهای بلند به ۲۰۰ گرم حنا نیاز دارید. نگران مقدار دقیق حنا نباشید، این مقدار تقریبی است.موقع خرید حنا باید به این موارد دقت کنید:

  • بعضی از انواع حنا ممکن است خالص نباشند و مواد افزودنی داشته باشند. بعضی از آنها رنگ‌های خاصی دارند و رنگ آنها روی بسته بندی نوشته شده است. برای استفاده از این حناها باید تجربه داشته باشید تا رنگ دلخواه خود را به دست آورید.
  • اگر حنای باز می‌خرید رنگ آن باید سبز مایل به قهوه‌ای باشد. همچنین باید بویی شبیه به علف و گیاهان دارویی خشک شده داشته باشد. حنایی که بنفش یا مشکی است نخرید یا حنایی که بوهای شیمیایی دارد.
  • اگر پوست‌های حساس یا آلرژی دارید، حتما حنا را قبل از استفاده روی قسمتی از پوست‌تان تست کنید. دو ساعت صبر کنید و اگر پوست‌تان واکنشی نشان نداد از آن استفاده کنید.
 
نکته:
 
ماسک آلوئه ورا برای داشتن موهایی سالم و ابریشمی

اگر از حنای خالص استفاده کنید، رنگی که حاصل می‌شود، مایل به قرمز است.

مواد و وسایل مورد نیاز

مواد مختلفی وجود دارند که می‌توانید با حنا ترکیب کنید تا افکت‌های مختلفی از آن دریافت کنید. در ادامه چند مورد از این مواد را نام می‌بریم که بعضی از آنها می‌توانند تغییراتی در رنگ نهایی ایجاد کنند: برای حاصل شدن رنگ روشن‌تر از سرکه یا آب لیمو استفاده کنید. برای اینکه رنگ آن قهوه‌ای‌تر شود، از قهوه یا چای سیاه استفاده کنید. اگر بوی حنا را دوست ندارید می‌توانید به آن گلاب، میخک یا روغن‌های معطر اضافه کنید. برای تغییر رنگ اصلی آن لازم نیست هیچ ماده دیگری به آن اضافه کنید. فقط آب کافی است، برای اولین بار، بهتر است که فقط از حنا استفاده کنید تا نتیجه را ببینید. بعدا برای دفعه‌های بعد می‌توانید تصمیم بگیرید که مواد دیگری به آن اضافه کنید یا نه.

ترکیب کردن حنا

ترکیب کردن حنا بسیار راحت است. کافی است پودر حنا را در کاسه بریزید و آب را کم کم اضافه کنید و هم بزنید.از کاسه سرامیکی، پلاستیکی، شیشه‌ای یا استیل استفاده کنید.مقدار دقیق آب را نمی‌توان مشخص کرد. باید آب را کم کم به حنا اضافه کنید تا به غلظت مورد نظر برسد. غلظت حنا باید مشابه غلظت ماست باشد. نه آن قدر شل که بریزد نه آنقدر غلیظ که نتوانید به راحتی روی موهای خود پخش کنید.بهتر است که موقع استفاده از حنا دستکش دست‌تان کنید.
بعد از هم زدن ترکیب آب و حنا، به این ترکیب استراحت بدهید. روی آن را با پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید یک شب باقی بماند. وقتی رنگ این ترکیب به قهوه‌ای تغییر پیدا کرد، برای استفاده کردن مناسب است. نحوه صحیح گذاشتن حنا روی سر را به درستی آموزش ببینید تا درنهایت به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

منابع: نمناکویکی پدی – دترلند 

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟