جوانه گندم

جوانه گندم به عنوان یک مکمل غذا، مواد مغذی با ارزشی دارد و منبعی عالی از پروتئین گیاهی در کنار فیبر و چربی های سالم، منیزیم، زینک، تیامین، فولات، پتاسیم و فسفر است. جوانه گندم سرشار از ویتامین E، یک ماده مغذی ضروری با خواص آنتی اکسیدانی است. متخصصان بر این باورند که آنتی اکسیدان ها، مقدار رادیکال های آزاد در بدن را کاهش می‌دهند و منابع طبیعی آنتی اکسیدان برای پیشگیری از بیماری ها بهتر هستند. بررسی های دیگر نیز نشان داد جوانه گندم، به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند و باعث سالم ماندن قلب و سیستم قلبی عروقی می‌شود. محققان ادعا دارند جوانه گندم در تثبیت وزن سالم و کنترل سطح کلسترول خون نقش دارند اما هنوز شواهد کافی برای اثبات جوانه گندم در محافظت از پوست در برابر پیری زودرس، کمک به فشار خون، عملکردهای مغزی و هضم غذا وجود ندارد. جوانه گندم و بذر کتان هر دو، برای حفظ سلامت قلب در خانم های یائسه و به از بین رفتن علائم یائسگی موثر است.

 

خواص جوانه گندم

 

تنظیم سیستم عصبی

جوانه گندم حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که به تنظیم سیستم عصبی کمک می‌کند. شما را پر انرژی می‌کند و همچنین استرس را تا حد زیادی کاهش می دهد چون حاوی ویتامین ب است.

جوانه گندم برای بهبود ایمنی بدن

جوانه گندم در همه انواع مواد غذایی به افزایش ایمنی کمک می‌کند. پروتئین موجود در جوانه فعالیت آنتی اکسیدان ها در بدن را افزایش می‌دهد. این امر مانع آسیب بافت بدن و از بین بردن هر گونه ارگانیسم عفونی می‌شود در نتیجه مکانیزم دفاعی بدن را بهبود می‌بخشد.

جوانه گندم برای داشتن موهای سالم

موهای سالم با اضافه کردن ویتامین E به رژیم غذایی به دست آید. اگر بدن از ویتامین E محروم بماند، موهایتان خشک می‌شود و آن ها به راحتی می شکنند بنابراین اگر می‌خواهید موهای قوی، سالم و براق داشته باشید، روغن جوانه‌ ‌گندم می تواند این کار را انجام دهد. این به این دلیل است که روغن جوانه گندم منبع اصلی ویتامین E است. شما هم می توانید آن را به شکل روغن، کپسول یا حتی دانه ها استفاده کنید. این به شما کمک می کند سالم بمانید و همچنین رشد مو را تقویت خواهید کرد.

خاصیت آنتی کسیدانی و ضد پیری گیاهک گندم 

گیاهک گندم خواص آنتی اکسیدان و ضد پیری دارد که به پیش گیری از بسیاری از بیماری ها مانند سرطان، بیماری های قلبی عروقی و غیره کمک می‌کند و همچنین به کاهش علایم پیری خطوط و چین و چروک نیز کمک می کند و علائم پیری زودرس را نیز کاهش می‌دهد. بافت پوست و مو شما را حفظ می‌کند و حتی پوست شما را از آسیب محافظت می‌کند.

اسیدهای چرب ضروری

اسید چرب ضروری آلفا اسید لینولنیک در روغن جوانه‌ گندم با التهاب مقابله می کند در حالی که از سیستم های قلبی عروقی و سیستم ایمنی محافظت می کند و حاوی اسیدهای چرب ضروری دیگر مثل اسید استاریک است که اثرات مثبت بر روی پروفایل های چربی دارد و اولئیک اسید تولید که از قلب محافظت می‌کند.

جوانه گندم باروری را بهبود می بخشد و قوای جنسی را افزایش می‌دهد

رژیم غذایی حاوی جوانه‌ گندم بسیار غنی هستند، با مطالعات علمی ثابت کرده اند که در کمک به زنان موثر واقع می‌شوند. اگر در یک دوره زمانی طولانی، جوانه گندم مصرف کنید این مساله می‌تواند شانس باروری را افزایش دهد.

جوانه گندم بنیه را افزایش می‌دهد

وجود اکتاکوزانول نشان داده می‌شود خواصی دارد که استقامت و عملکرد ورزشی یک فرد را افزایش می‌دهد. گیاهک گندم زمانی که به طور منظم مصرف شود به ورزش کاران کمک می‌کند تا الزامات انرژی روزانه خود را حفظ کرده و عملکرد بهتری داشته باشند. هم چنین مقدار کلسیم و پروتئین موجود در جوانه گندم بنیه را افزایش می‌دهد و بدن را قوی تر می‌کند.

درمان اگزما

جوانه گندم برای جلوگیری از مشکلات پوستی

روغن جوانه‌ گندم به داشتن پوست سالم کمک می کند چون از بسیاری از مشکلات پوستی مانند پسوریازیس اگزما و پوست خشک جلوگیری می‌کند. می‌توانید آن را به طور روزانه به کار ببرید پوست را تسکین و درمان خواهد کرد. چون حاوی ویتامین ایی است که برای پوست بسیار خوب در نظر گرفته می‌شود.

جوانه گندم برای تمیز کردن دستگاه گوارش

جوانه‌‌ گندم غنی از فیبر است. فیبر مسئول تعدادی از وظایف مهم در بدن شما است، اما یکی از مهم ترین آن ها حفظ دستگاه گوارش است. این باعث جلوگیری از تجمع می‌شود که ممکن است موجب مشکلات شکمی شود و ممکن است در نهایت منجر به کیست، تومورها و یا انواع مختلف سرطان شود. با خوردن دوزهای معمول از جوانه گندم به شما کمک می‌کند که سیستم بدن آرامی کار کند و از بروز هر کدام از این مشکلات پیش گیری کنید.

جلوگیری از دیابت با جوانه گندم 

اسید فولیک مقادیر بالایی در جوانه‌ گندم وجود دارد که باعث می‌شود این غذا موثر در برابر دیابت شود. اسید فولیک میزان هموسیستئین را در بدن کاهش می‌دهد و بنابراین خطر بسیاری از بیماری های مزمن نظیر دیابت و اختلالات عروقی را کاهش می‌دهد. یک مکمل روزانه از جوانه گندم در رژیم غذایی به شدت برای افراد در معرض خطر توسعه چنین بیماری هایی توصیه می‌شود.

لخته خونی

ویتامین ایی و بسیاری از اجزای دیگر موجود در جوانه گندم نیز به عنوان آنتی اکسیدان ها مفید هستند. آنتی اکسیدان به مقابله با مولکول های سرکش اکسیژن در خون کمک می‌کنند که می‌تواند به سلول های ویژه ای حمله کرده و آسیب های مختلفی ایجاد کنند. علاوه بر اینکه راه خوبی برای مبارزه با سرطان و دیگر شرایط وجود دارد، آنتی اکسیدان ها که در جوانه گندم وجود دارند به مقابله با هر گونه لخته های خونی که در سیستم وجود دارد کمک خواهند کرد.

خواص جوانه ‌گندم برای نوزادان و کودکان

جوانه ‌‌گندم حاوی تمام مواد مغذی ضروری از جمله ویتامین ها، پروتئین، اسیدهای چرب امگا 3 و کربوهیدرات ها برای رشد جسمی و روحی  کودک می باشد.

فیبر موجود در جوانه‌ گندم برای درمان یبوست در کودکان مفید است، ویتامین B موجود در جوانه گندم باعث افزایش متابولیسم، افزایش سطح انرژی و تولید گلبول های قرمز سالم در کودکان می شود.

جوانه‌ گندم حاوی گلوتن است و بسیاری از کارشناسان معتقدند که نباید قبل از 6 ماهگی به نوزاد داده شود با این حال قبل از اینکه به نوزاد و کودک خود جوانه ‌گندم بدهید با پزشک او مشورت کنید.

خواص جوانه‌ گندم برای لاغری و کاهش وزن

جوانه گندم از جمله دانه هایی است که به عنوان منبع انرژی روزانه برای کاهش وزن مفید است.

جوانه‌ ‌گندم حاوی فیبر و مواد مغذی زیادی است که اشتها را کاهش داده و از پرخوری جلوگیری می‌کند همچنین انرژی روزانه را تامین می‌کند و باعث کاهش وزن و لاغری می‌شود.

خواص جوانه‌ گندم برای یبوست

جوانه‌‌ گندم جوانه مقادیر بالای فیبر می‌باشد که می تواند به پیشگیری و درمان یبوست کمک کند.

اضافه کردن پودر جوانه گندم به ماست و سالاد می‌تواند باعث افزایش دریافت فیبر شده، حرکات روده را افزایش دهد و برای درمان یبوست مفید باشد.

جوانه‌ گندم و بارداری

جوانه غنی از اسید فولیک است که مواد مغذی مورد نیاز جنین را فراهم کرده و از نقص مادر زادی در جنین جلوگیری می‌کند علاوه بر این جوانه‌ گندم خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش می‌دهد. پیش از مصرف هر گونه خوراکی در دوران بارداری حتما با پزشک خود نیز مشورت کنید.

 

ماسک جوانه گندم برای صورت

روغن جوانه‌‌ گندم یا ترکیب پودر جوانه‌ گندم و روغن جوجوبا را بر روی پوست صورت ماساژ دهید، بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید و خشک کنید.

در روشی دیگر روغن ‌جوانه گندم و ژل آلوئه ورا را ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید خشک شود و سپس با آب گرم بشویید.

ماسک جوانه‌ گندم برای مو

روغن جوانه گندم را بر روی پوست سر و موها بمالید و خوب ماساژ دهید، بگذارید یک شب بماند و سپس با آب و شامپو بشویید.

روغن جوانه گندم

خواص روغن جوانه گندم
 • روغن جوانه‌ گندم که از دانه های گندم استخراج می‌شود حاوی مقادیر بالای ویتامین E می‌باشد، ویتامین E خواص آنتی اکسیدانی دارد و می‌تواند برای سلامتی بدن مفید باشد.

 • روغن جوانه ‌گندم را هم موضعی و هم برای پخت و پز استفاده می‌کنند.

 • روغن جوانه ‌گندم دارای خواص آنتی اکسیدان بوده و از سرطان و بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می‌کند.

 • روغن جوانه ‌گندم سطح کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد.

 • روغن جوانه گندم حاوی ویتامین B است که در بهبود آسیب های بافتی مفید است.

 • روغن جوانه ‌گندم باعث افزایش انرژی در هنگام ورزش کردن می‌شود.

 • روغن جوانه ‌گندم استرس را کاهش داده و برای بهبود خلق و خو مفید است.

 • رروغن جوانه ‌گندم برای لاغری و کاهش وزن مفید می‌باشد.

 • روغن جوانه‌ گندم غنی از منیزیم است و مصرف منظم آن باعث کاهش قند خون در افراد دیابتی می‌شود.

 

چگونه جوانه گندم درست کنیم؟

دانه های گندم را پاک کنید و بشویید و آن ها را در ظرفی پر آب بریزید و در جایی که خنک و دارای نور زیاد است بگذارید تا کمی جوانه بزند، آب روی دانه ها را دور بریزید و بر روی دانه ها دستمال مرطوب تمیزی بگذارید و روزی دو بار با اسپری کردن آب آن ها را مطوب کنید.

پس از 3 الی 5 روز جوانه‌ گندم آماده است و می‌توانید از آن ها در تهیه سالاد استفاده کنید، همچنین خوردن جوانه‌ گندم با ماست،  شیر و عسل هم برای سلامتی مفید هستند.

 

مضرات و عوارض جوانه گندم
 • افرادی که بیماری سلیاک دارند و به گلوتن حساس هستند نمی‌توانند از جوانه ‌گندم استفاده کنند.

 • روغن جوانه‌ گندم غنی از تری گلیسیرید می‌باشد، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی باید در مصرف آن دقت کنند پون سطح بالای تری گلیسیرید اثرات نامطلوبی بر روی قلب می‌گذارد.

 • جوانه ‌گندم می‌تواند در بعضی افراد باعص اسهال، تهوع و سرگیجه شود.

منابع: کوکانمناککرمانی

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟