احساس خستگی

مقدمه

احساس خستگی، شاید احساسی مشترک بین خیلی از ما ها در این روزهایمان باشد. اگر در حال خواندن این مطلب هستید احتمالا شما هم از داشتن احساس خستگی مداوم خسته شده اید. و یا دست کم، تعداد قابل توجهی از اطرافیانتان را می بینید که به گونه ای همیشه خسته به نظر می رسند! به راستی علت این همه احساس خستگی مفرط این روزهایمان چیست؟

بله من هم موافقم که با اندکی جستجو در گوگل، می توان به لیست بلند بالایی از علل و بیماری هایی که منجر به احساس خستگی مزمن می شوند، رسید. برای مثال فقر آهن، دیابت ، کم کاری تیروئید و بیماری های دیگر می توانند یکی از عوامل ایجاد احساس خستگی همیشگی باشند.

اما ما در اینجا قصد نداریم به بررسی این عوامل بپردازیم چون به قول “هنریک وایدگرن”، هیچگاه علائم بیماری را در گوگل جستجو نکنید!! هنریک یک پزشک متخصص گوش و حلق سوئدی عاشق موسیقی است و بر این باور است که “دنیا بیشتر به شنیدن آهنگ های علمی و پزشکی احتیاج دارد”. به احتمال زیاد از طریق شبکه های اجتماعی، این موزیک ویدئو آقای هنریک به دست شما هم رسیده اما اگر نه میتوانید از اینجا ببینید.

گذشته از این موزیک ویدئو که برای خود من خیلی جذاب و تاثیرگزار بود، از نظر علم پزشکی هم جستجوی علل بیماری در گوگل کار چندان درستی نیست. چون عموم افراد از تمام جوانب بیماری و بدن خودشان اطلاعات کاملی ندارند در نتیجه در خوش بینانه ترین حالت تنها به اطلاعاتی درست اما نه کافی و کاملی می رسند.

طب سنتی یا طب کلی نگر

همه این هارا گفتیم تا نظر شما را جلب کنیم به نگاهی کلی تر به علل بیماری و نا خوش احوالی که می تواند برای همه اقشار جامعه کاربردی تر و حتی راه گشا باشد. همان طور که می دانیم بدن انسان سیستمی است متشکل از اجزا و اندام های مختلف که تحت یک سیستم،فعالیتی مرتبط به هم دارند. طب سنتی یا طب کل نگر، با رویکردی سیستمی به هماهنگی و بهبود عملکرد کل سیستم می اندیشد و نه تنها بهبود عملکرد یک اندام خاص. بنابراین در این نگرش طرح درمان هم، مجموعه ای از شیوه های درمانی است که عملکرد کل بدن را به تعادل رسانده و سلامتی کامل را به بدن برمیگرداند.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به طب سنتی یا طب اخلاط بر روی همین لینک کلیک کنید.

چگونه سالم زندگی کنیم؟

طرح درمان از نظر متخصصان طب سنتی با اصلاح سبک زندگی آغاز می گردد. برای مثال برای رفع احساس خستگی مزمن، اولین قدم برگزیدن شیوه سالم زیستن و پیاده سازی نکات و باید و نباید های آن در زندگی روزمره است.

همانطور که می دانید عواملی مانند تغذیه نادرست، استرس، آب وهوای آلوده، عدم تحرک کافی،استفاده از مشروبات الکلی، سیگار، مواد غذایی هورمون دار و زندگی در شرایط نامناسب به بیماری های مختلف اجازه بروز می دهند. از طرفی داروها را قبل از بروز بیماری ها نمی توان مورد مصرف قرار داد. برای مثال در فصل زمستان برای پیشگیری از التهاب لوزه و یا برونشیت نمی توان آنتی بیوتیک مصرف کرد ولی با تکیه بر آموزه های طب اخلاط می توانیم از سلامتی خود محافظت کنیم و از بروز بیماری ها جلوگیری نماییم.

قدم اول

در قدم اول، هر فرد باید مزاج خود را بشناسد و بداند که به کدام طیف مزاج نزدیکتر است؛ و در قدم دوم روش زندگی خود را مطابق با شش راه سالم زیستن(سته ضروریه) قرار دهد. این بدین معنی است که تنظیم روش زندگی هر فرد باید مطابق با مزاج و خصوصیات ذاتی مختص به خودش باشد. به قول بقراط، “اگر بشر بر یک مزاج خلق شده بود هیچ کس بیمار نمی شد زیرا چیزی بر ضد آن نبود تا شخص را بیمار کند.”

دلایل احساس خستگی مداوم

حال که فهمیدیم برای حفظ سلامتی باید مطابق با مزاج خود شیوه ی سالم زیستن را برگزینیم. پس برای درمان احساس خستگی مزمن هم می توان با مراجعه به متخصص طب سنتی، اول به شناخت مزاج خود و بعد درمان های مربوط به آن پرداخت. اما در اکثر موارد، خستگی مداوم از این عوامل ناشی می شود:

 1. بیماری های روحی به ویژه افسردگی
 2. یبوست
 3. کمبود ریز مغذی ها در رژیم غذایی (نظیر کلسیم و ویتامین ها)
 4. نامنظمی ها در خواب
 5. کمبود فعالیت بدنی
 6. غلظت خون(از جمله بالا بودن چربی خون)
 7. عفونت های مزمن مانند سینوزیت یا عفونت رحم
 8. مصرف غذاهای نامناسب (غذاهای با طبع سرد و تر)
 9. کم خونی
 10. مسمویت های مزمن نظیر مسمویت ناشی از وجود سرب در زندگی روزمره.

چگونه احساس خستگی مداوم را برطرف کنیم؟

با توجه به مطالب گفته شده اقدامات کلی زیر توصیه می شوند:

 • در صورت وجود یبوست حتما آن را برطرف کنید. جالب است بدانید طب سنتی یبوست را مادر تمامی مرض ها می داند!
 • با توجه به شرایط عمومی حاکم بر تمدن کنونی، اکثر کسانی که به نوعی احساس ناخوش احوالی می کنند، درجاتی از افسردگی حتی به صورت نهفته را دارند و این اصلا به معنی وجود بیماری روانی حاد و نگران کننده نیست. و تنها مقداری آگاهی و توجه ما را می طلبد که برای درمان آن از متخصصین حوزه های مختلف از جمله طب سنتی و درمان هایی طبیعی و ساده از جمله مصرف جوشانده گل گاو زبان، سنبل طیب و عناب بهره بگیریم.
 • کیفیت خواب تان را افزایش دهید. یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین راهکار برای داشتن یک خواب خوب، آغشته کردن دستمال پارچه ای تمیز به گلاب و قرار دادن آن در کنار بالش تان است. استفاده از ترکیبات و دمنوش های آرام بخشی نظیر بهارنارنج و اسطوخودوس اندکی قبل از خواب هم بسیار موثراند. دیگر راهکارهای خوب خوابیدن را از اینجا بخوانید!
 • اکثر کسانی که خستگی مزمن را تجربه می کنند طبع سردی دارند. بنابراین کاهش مصرف موادی با طبع سرد و بالعکس افزایش مصرف غذاهای با طبع گرم توصیه می شود. اما اگر طبع گرمی دارید ممکن است بالا بودن غلظت خون، عامل ایجاد احساس خستگی تان باشد. که در این صورت با مشورت گرفتن از متخصص طب سنتی می توانید نسبت به انجام حجامت اقدام کنید.
 • ریز مغذی ها را در رژیم غذایی روزانه تان بگنجانید.

برای این کار می توانید روزانه یک قاشق مرباخوری پودر جوانه گندم یا 5 قاشق جوانه گندم تازه را می توانید میل کنید. همین طور مصرف روزانه دو سه لیوان ترکیب محبوب و خوش طعم آب و عسل طبیعی و لیموترش تازه بارها توصیه شده است.

افزایش کلسیم در رژیم غذایی هم تاثیر بسزایی در رفع احساس خستگی و کوفتگی مفرط دارد. در ادامه به بررسی چند روش آسان برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن از مواد غذایی طبیعی و خانگی می پردازیم.

روش های طییعی برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن

 • روزانه 14 عدد بادام درختی را در آب خیسانده و پوست آنرا جدا کنید و بخورید.
 • از نخود بیشتر استفاده کنید زیرا منبع غنی از کلسیم است. می توانید از نخود پخته همراه با ادویه جاتی مثل آویشن و نمک و فلفل به عنوان یک وعده عصرانه یا صبحانه استفاده کنید.
 • کشک، کره محلی، خرما، سویا، بادام زمینی، تخم آفتاب گردان و انجیر را به سبد غذایی روزانه تان اضافه کنید.
 • از دیگر توصیه های طب سنتی، استفاده از پوست تخم مرغ به همراه عسل است. این ترکیب را “کلسیم خانگی” می نامند. برای تهیه آن پوست تخم مرغ محلی را شسته و خورد کنید و به همراه یک قاشق آبلیموی طبیعی در یک لیوان بریزید و بگذارید شب تا  صبح بماند؛ سپس صبح به آن آب اضافه کنید و از صافی بگذرانید. ترکیب حاصل منبع غنی از کلسیم است که می توانید آن را همراه عسل میل کنید!

در ضمن ورزش کردن و قرار گرفتن در برابر نور خورشید به منظور جذب کلسیم در بدن تان را هرگز فراموش نکنید!

برچسب‌ها:

3 دیدگاه برای “احساس خستگی مفرط و همیشگی و روشهای غلبه بر آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
چت
درخدمت هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟